Wykorzystanie nowych technologii w nauczaniu klas I-III

Kasia

Jak będzie wyglądać nauka w szkole podstawowej od września 2020 roku? Czy będzie to zdalne nauczanie? Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowuje się na zajęcia stacjonarne, jednak będzie to zależeć od sytuacji epidemicznej w Polsce. W organizacji pracy nauczycielom, rodzicom i uczniom mogą pomóc nowe technologie. Sprawdź, jakie narzędzia ułatwiają naukę w klasach I-III.

– Okres pandemii pokazał, że co prawda są skuteczne technologie, które umożliwiają kontakt na odległość, kontakt wirtualny, ale bezpośredniego kontaktu fizycznego, kontaktu nauczyciela z uczniem nie zastąpi nawet najnowocześniejsza technologia. Stąd 1 września wracamy do szkół – powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski na konferencji prasowej, podczas której zapowiedział, że Ministerstwo chce od 1 września 2020 roku wrócić do tradycyjnej, stacjonarnej formy nauczania.

Epidemia koronawirusa w Polsce spowodowała, że od 12 marca w szkołach i przedszkolach w całej Polsce zawieszono stacjonarne zajęcia. 25 marca wprowadzono kształcenie zdalne, które szkoły miały obowiązek prowadzić aż do 26 czerwca, czyli do zakończenia roku szkolnego. Od 25 maja w szkołach podstawowych były organizowane zajęcia dla klas I-III, jednocześnie nadal była organizowana nauka zdalna. Jak podkreślił minister Piontkowski, od września 2020 roku ma wrócić nauczanie tradycyjne.

Na początku lipca, na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej, opublikowano podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2020/2021. Jednym z kierunków jest wykorzystanie w procesach edukacyjnych narzędzi i zasobów cyfrowych oraz metod kształcenia na odległość, a także bezpieczne i efektywne korzystanie z technologii cyfrowych

Nowe technologie w nauczaniu wczesnoszkolnym – stacjonarnie

W podstawie programowej dla edukacji wczesnoszkolnej (klasy I-III) przeczytać można, iż jej celem jest wspieranie całościowego rozwoju dziecka, umożliwienie dziecku odkrywania własnych możliwości, sensu działania oraz gromadzenie doświadczeń na drodze prowadzącej do prawdy, dobra i piękna. 

Nowoczesne technologie mogą być podstawą pracy już z najmłodszymi uczniami. Już na etapie nauczania wczesnoszkolnego dzieci mogą odkrywać nowe światy, wykorzystując w tym celu internet, komputer czy urządzenia mobilne. Dzięki technologiom, dzieci rozwijają się szybciej, sprawniej używają swojej wiedzy i nabywają umiejętności. 

W nowoczesnym nauczaniu nauczyciel może wykorzystywać jako pomoc dydaktyczną komputer, pokazując uczniom w trakcie zajęć np. prezentacje multimedialne czy bajki edukacyjne. Niezwykle pomocnym narzędziem może okazać się Internet, jako jedno ze źródeł informacji i inspiracji dla zabawy edukacyjnej.

Podręczniki elektroniczne i tablice interaktywne

Nauczyciele do dyspozycji mają również podręczniki elektroniczne, tzw. Multibooki, które oferują wydawnictwa WSiP i Nowa Era. Treści z takich podręczników można wyświetlać np. na tablicy multimedialnej, co może pomóc wciągnąć najmłodszych uczniów w wir zajęć. Uczeń nie musi umieć posługiwać się komputerem, aby pracować na takiej tablicy. Może oglądać duże, kolorowe i dynamiczne obrazy wchodząc w interakcję z materiałem poprzez przesuwanie liter, liczb, słów i obrazów za pomocą rąk. Dostępne jest np. innowacyjne oprogramowanie do tablic interaktywnych ONEbook, które pokazuje m.in. praktyczne wskazówki, oferuje bogactwo materiałów i pozwoli zaktywizować najmłodszych uczniów do nauki języka angielskiego.

Nauka poprzez zabawę

Bardzo efektywna na etapie wczesnoszkolnym jest nauka poprzez zabawę. Już od najmłodszych lat można uczyć dzieci programowania, które rozwija wszechstronne umiejętności dziecka. 

Ciekawą propozycją jest tutaj Squla. To aplikacja dla dzieci, w której można znaleźć ponad 65 tysięcy quizów, gier i zagadek. Dzięki temu oprogramowaniu dziecko samodzielnie zdobywa swoją wiedzę, buduje pewność siebie i spędza wartościowy czas online. Squla kierowana jest zarówno do przedszkolaków, jak i do uczniów szkół podstawowych z klas 1-6.

Z pomocą aplikacji Squla młodzi ludzie mogą zdobywać wiedzę z takich przedmiotów jak matematyka, język polski, przyroda, historia i społeczeństwo, muzyka, plastyka, informatyka i technika. Do tego dochodzą materiały edukacyjne z języków obcych, edukacji społecznej oraz z kompetencji XXI. wieku

Nowe technologie w nauczaniu w klasach I-III – zdalnym

Zawieszenie zajęć w szkołach to spore wyzwanie zarówno dla nauczycieli, jak również uczniów i ich rodziców. W sukurs przy pracy zdalnej mogą przyjść nowe technologie. Podstawowymi narzędziami w pracy z domu są przede wszystkim komputer, telefon oraz dostęp do internetu. Ten ostatni na szczęście według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2019 r. posiadało aż 86,7 proc. gospodarstw domowych w Polsce. Z kolei w ubiegłym roku przynajmniej jeden komputer w domu posiadało 83,1 proc. gospodarstw domowych, z co najmniej jedną osobą w wieku 16–74 lata. Z wielu nowych technologii, które można wykorzystać w nauczaniu korzystamy więc na co dzień.

Komunikacja e-mail

Podstawowym narzędziem wykorzystywanym w pracy na odległość przez nauczycieli w komunikacji z rodzicami dzieci jest poczta elektroniczna. Wystarczy założyć konto na jednym z popularnych portali i można zacząć komunikować się z innymi. Przy wyborze portalu warto zwrócić uwagę na pojemność skrzynki pocztowej, ponieważ przesyłanie prac w formie zdjęć potrafi szybko zapełnić dostępną przestrzeń.

Wideorozmowy

Ciężko zastąpić bezpośredni kontakt z uczniami podczas lekcji stacjonarnych, ale nowoczesne technologie już pozwalają na uzyskanie podobnego kontaktu, także na rozmowy grupowe online. Są dostępne także rozwiązania, które pozwalają na prowadzenie zajęć zdalnie. To m.in. narzędzia konferencyjne, komunikatory internetowe oraz coraz powszechniejsze narzędzia pracy grupowej z możliwością wideorozmów. 

Dostępne, zwykle za darmo, narzędzia do wideokonferencji pozwalają m.in. na dzielenie się zawartością ekranu z pozostałymi uczestnikami rozmowy, co może przypominać zwykłe prowadzenie lekcji np. przy tablicy. Przy odpowiednio dobrym dostępie do Internetu, komunikacja odbywa się w czasie rzeczywistym. 

Narzędzia, które pozwalają na komunikację grupową to m.in.: 

  • Skype, 
  • Microsoft Teams, 
  • Google Hangouts Meet, 
  • Zoom,
  • Webex.

Dziennik elektroniczny

Dzienniki elektroniczne są już powszechnie wykorzystywane w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Pozwalają nauczycielom nie tylko wystawiać oceny, lecz także kontaktować się z uczniami i ich rodzicami, w tym także zadawać pracę domową, wyznaczać lektury do przeczytania czy przesyłać linki do materiałów edukacyjnych dostępnych online.

Nauka zdalna, to przyszłość edukacji

Pandemia pokazała nam, że nauka zdalna jest możliwa i to bez uszczerbku na jakości. Co prawda wiele jest jeszcze w Polsce w tym zakresie do zrobienia, ale to właśnie w tym kierunku pójdzie edukacja przyszłości. Opanowanie nowych technologii to z pewnością obowiązek nauczycieli, ale także rodziców.

Shop

Zapewnij swojemu dziecku dobrą zabawę z edukacyjnymi quizami Squli.

Już od: 27,99 zł /miesiąc