Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? Nauka mnożenia dla dzieci.

Elżbieta Prochownik

Dzieci nie zdają sobie z tego sprawy, ale tabliczka mnożenia jest podstawą arytmetyki, a jej znajomość jest konieczna do nauki na kolejnych etapach edukacji. I choć nauka tabliczki mnożenia może przerażać, to bez niej ani rusz. Jak zachęcić dziecko do nauki poprzez zabawę? I jak nauczyć dziecko mnożenia? Poznaj sprytny sposób na tabliczkę mnożenia.

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia w szybki sposób

Twój maluch ma problemy w szkole z matematyką? Opanowanie przez dziecko tabliczki mnożenia i umiejętności matematycznych nie jest łatwym zadaniem. Podstawą do szybkiego opanowania przez dzieci tabliczki mnożenia, ale również sposobem na uniknięcie problemów podczas dalszej nauki będzie wyjaśnienie istoty mnożenia. Uświadomieniem dziecka, że mnożenie to nic innego jak dodawanie, ale dodawanie szczególne, bo dodajemy te same liczby. Nauka tabliczki mnożenia przed Wami? Dowiedz się, jak pomóc dziecku.

Jak szybko nauczyć się tabliczki mnożenia? Oto kilka zasad do zapamiętania:

  • mnożenie przez 0 każdej liczby, zawsze daje 0;
  • mnożenie przez 1 dowolnej liczby, zawsze daje tę samą liczbę;
  • przy mnożeniu przez 10 do liczby mnożonej, zawsze dopisz 0 i otrzymasz wynik;
  • przy mnożeniu przez 9, suma cyfr z wyniku zawsze da 9;
  • mnożenie jest działaniem przemiennym, czyli nieważna jest kolejność mnożonych przez siebie liczb.

Nauka tabliczki mnożenia poprzez zabawę

Jak zachęcić dziecko do zabawy z tabliczką mnożenia? Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? Tabliczka mnożenia nie będzie trudna, jeśli wykorzystamy do tego celu zabawki i inne przedmioty, które mogą okazać się przydatne. Wykorzystaj do działania patyczki, klocki, kolorowe liczby, liczydło, kostki do gry, fiszki, matematyczne memory, czy gry planszowe i karciane. Mały uczeń może na nich na zmianę ćwiczyć, nie nudząc się przy tym. 

Sposoby na naukę tabliczki mnożenia

Istnieje wiele szybkich i skutecznych sposobów na naukę tabliczki mnożenia, które warto  wykorzystać  w pracy z dziećmi. Niemniej jednak nie ma jednego uniwersalnego sposobu dla wszystkich dzieci. Każde dziecko, czyli każdy uczeń jest inny. Dlatego przychodzimy z pomocą i przedstawiamy sprawdzone sposoby. Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? Sprawdź to.

Nauka tabliczki mnożenia przez – Mnożenie na palcach 

Jak nabyć umiejętności matematyczne u dzieci? Można tego dokonać, licząc na palcach. Palec okaże się dla dziecka kluczowy do działania. Tylko jak nauczyć się tabliczki mnożenia w 5 minut? Dziecko wyciąga przed siebie dłonie, grzbietem ku górze, z wyprostowanymi palcami. Palce numerujemy od 1 do 10, zaczynając od najmniejszego palca u lewej ręki, przechodząc do najmniejszego palca u prawej. Jeśli chcesz policzyć, ile wynosi np. 9×3, wystarczy zgiąć palec, który ma numer 3, czyli środkowy palec u lewej ręki. Palce po jego lewej stronie od zgiętego oznaczają części dziesiętne – w tym wypadku jest to 20, a po prawej jedności – pozostaje 7 palców. Oznacza to, że wynikiem dla mnożenia 9×3 jest liczba 27.

Mnożenie geometryczne

Kolejny sposób, gdy dziecko nie może zapamiętać tabliczki mnożenia to mnożenie geometryczne. Wybierz dwie liczby do pomnożenia, np. 2×3. Narysuj obie za pomocą linii prostych. Następnie policz punkty przecięcia. Pogrupuj je i policz całość, która powinna dać wynik. W tym przykładzie będzie to 6.

Bajkowa tabliczka mnożenia

Twoje dziecko nie może zapamiętać tabliczki mnożenia? W takim wypadku może pomoże bajkowa metoda. Jest to zabawa z tabliczką mnożenia. Wykorzystuje zdolności dziecka do przenoszenia się w świat wyobraźni i kojarzenia postaci. Dzieci uczą się poprzez zabawę, słuchając bajek o zwierzątkach, którym przyporządkowane są cyfry.

Matematyczne historyjki

Ten sposób polega na nadaniu cyfrom konkretnego wyglądu, który można sobie łatwo wyobrazić i budowaniu historii. Treść historyjki zależy od wyobraźni i tego, jaki charakter zostanie nadany cyfrom. Podczas nauki tabliczki mnożenia możemy nadawać cyfrom konkretny wygląd, np. 6 to kot, 3 osiołek, 9 piłka, 4 bałwanek itd. Następnie tworzymy opowiadania z tych postaci, np. bałwanki grają w piłkę (4×9), a sędziują im osiołek i kot (3 i 6 – wynik mnożenia). Skojarzenia są dobrym sposobem zapamiętywania trudnych, abstrakcyjnych równań matematycznych. 

Kiedy maluch ma problemy w szkole, a Ty nie wiesz jak nauczyć tabliczki mnożenia poprzez zabawki, czy liczydło, zerknij na nasze propozycje. Z nimi każdy uczeń pokocha naukę tabliczki mnożenia, niezależnie od tego, czy wybierze naukę przez palec, wzory geometryczne czy wyobraźnię. 

FAQ

Nauka liczenia na palcach jest bliska każdemu dziecku, co więcej dziecko liczące na palcach czuje się bardzo komfortowo, gdyż w razie konieczności wykonania obliczeń, paluszki są zawsze blisko. Metoda nauki tabliczki mnożenia na placach polega na stopniowym dodawaniu i mnożeniu liczb pierwszych. Obracamy się w zakresie cyfr nie większych od 10. 

Wtedy, kiedy u dziecka opanowane zostało już odejmowanie i dodawanie. Najczęściej dzieci rozpoczynają naukę w drugiej klasie szkoły podstawowej, a w klasie czwartej uczą się swobodnego mnożenia w zakresie 100. Edukację warto jednak rozpocząć wcześniej. Mnożenia przez 1, 2, 3 czy 4 można nauczyć już 4 – czy 5-letnie dziecko.

Nie ma jednej uniwersalnej metody na naukę mnożenia u dziecka, ale istnieje wiele szybkich i skutecznych sposobów dla dzieci. Warto pokazać dziecku jak najwięcej, aby mogło samo zadecydować, którym sposobem chce ćwiczyć.

Zobacz również:

Shop

Z jednym kontem graj na komputerze i w aplikacji.

Już od 12,50 zł /miesiąc