Jak nauczyć się angielskiego w domu – samodzielna nauka angielskiego

Elżbieta Prochownik

Dzisiaj znajomość języka obcego jest niezbędna i dlatego nauka języka angielskiego jest niezmiernie ważna zarówno w edukacji najmłodszych, jak i kształceniu ustawicznym osób dorosłych. Wciąż jednak pozostają pytania: czy nauka języka angielskiego w domu jest możliwa, jak nauczyć się angielskiego w domu od podstaw, czy samodzielna nauka angielskiego przyniesie efekty oraz w jaki skuteczny sposób opanować język angielski? Odpowiedzi na te nurtujące pytania znajdziemy w tym artykule.

Spis treści:

Samodzielna nauka angielskiego – kluczowe kwestie

Zastanawiasz się jak nauczyć się angielskiego w domu? Albo jak nauczyć dziecko angielskiego? Język angielski można opanować samemu, ale pod warunkiem, że nauka uwzględnienia kluczowe kwestie, do których należą: motywacja, samodyscyplina, brak presji oraz ustalenie stałych pór nauki.

Motywacja

Jak nauczyć się angielskiego samemu? Po pierwsze motywacja. Motywacja odgrywa fundamentalną rolę w nauce, gdyż dążenie do osiągnięcia ważnego z punktu widzenia uczącego się celu determinuje do uczenia się, większego zaangażowania, a za tym idzie jest to skuteczna nauka języka angielskiego. 

Samodyscyplina

Nauka angielskiego w domu wymaga wytrwałości. Co zatem zrobić, aby nie tracić zapału do nauki języka obcego, nie poddawać się przedwcześnie, wciąż mieć motywację oraz uczyć codziennie, aby naprawdę opanować angielski. Warto pamiętać, że nie ma rzeczy niemożliwych. Samodyscyplina, czyli systematyczne podejmowanie nauki, konsekwentnie małymi krokami przybliża do osiągnięcia celu.

Brak presji

Najlepsze efekty przynosi nauka języka wynikająca z własnej potrzeby. Dlatego warto wprowadzać język angielski od najmłodszych lat  życia dziecka i bazując na naturalnej dociekliwości malucha w tym okresie, rozbudzać zainteresowanie tym językiem. Nauka języka pod presją w celu zaspokojenia ambicji rodziców, nie przyniesie efektów, a nawet może dziecko zniechęcić.

Ustalenie stałych pór nauki

Ustalenie stałych pór nauki każdego dnia pomaga w systematycznym podejmowaniu działań związanych z samodzielną nauką języka angielskiego i zapewnia uczącemu się komfort psychiczny. Dzięki opracowaniu harmonogramu dnia i uwzględnieniu w nim czasu na naukę języka uczący się wie, kiedy i jak długo będzie zajmować się nauką, a kiedy czeka go chwila relaksu. Poza tym systematyczne podejmowanie nauki każdego dnia z czasem przechodzi w nawyk, co z kolei mobilizuje mózg do pracy, a wtedy uczenie się angielskiego przynosi lepsze rezultaty. 

Samodzielna nauka angielskiego dla dzieci – jak zachęcić najmłodszych?

Wielu rodziców zadaje sobie pytania: kiedy powinien pojawić się język angielski w życiu ich dziecka, jakie obrać sposoby na naukę angielskiego i jakie zastosować metody nauki angielskiego w domu, by mówienie po angielsku dostarczało dziecku wiele radości, a nauka języka była skuteczna. 

Kontakt z językiem angielskim powinni zapewnić dziecku rodzice już w pierwszym roku życia najlepiej poprzez wspólną zabawę, która wywołuje pozytywne emocje i skojarzenia, co służy lepszemu zapamiętywaniu. Gry, zabawy, a nawet codzienne rytuały, podczas których pojawi się słownictwo w języku angielskim to niezawodne sposoby na naukę języka angielskiego. Dziecko nie wie, że podczas gier i zabaw ma uczyć się języka, tylko doskonale się bawi. Mówienie po angielsku do dziecka umożliwia mu osłuchanie się z językiem, poszerza zapamiętywane słownictwo, co jest odpowiedzią na podstawowe pytanie: jak skutecznie nauczyć się języka angielskiego w domu od podstaw?

Od czego zacząć naukę angielskiego w domu?

Planując samodzielną naukę języka w domu, należy już na samym początku opracować harmonogram, wybrać odpowiednie materiały dydaktyczne oraz stworzyć sprzyjające warunki, które sprawią, że język angielski i jego nauka będzie skuteczna. Jak szybko nauczyć się języka? Oto kilka sposobów.

Ułożenie harmonogramu

Samodzielna nauka języka angielskiego dla dzieci przyniesie efekty, jeśli wspólnie z pociechą ułoży się harmonogram, w którym oprócz zagadnień do nauczenia będzie określony termin opanowania materiału. Ważne, by zaplanować codzienne, a nawet kilkuminutowe sesje z językiem. Tak opracowany harmonogram nie tylko sprzyja systematycznej nauce, ale również motywuje dziecko do nauki języka, gdyż widzi ono swoje szybkie postępy. Szybka nauka angielskiego w domu jest możliwa, ale pod warunkiem, że będzie odpowiednio zaplanowana. 

Materiały dydaktyczne np. aplikacje, podręczniki

Dzisiaj nie brakuje materiałów do nauki języka angielskiego i każdy może wybrać coś dla siebie, by się uczyć. Samodzielna nauka angielskiego będzie efektywna, gdy wykorzystamy odpowiednie materiały dostosowane do umiejętności, preferowanych technik uczenia się, potrzeb i zainteresowań uczącego się. Nauka języka będzie skuteczniejsza, gdy wykorzystamy atrakcyjne dla dzieci aplikacje czy platformy edukacyjne np. Squlę posiadającą bogatą ofertę ćwiczeń, które uwzględniają różne poziomy języka angielskiego.

Otoczenie się angielskim

Sposobem sprzyjającym samodzielnej nauce języka angielskiego jest otoczenie się językiem. Z pewnością jest to skuteczna nauka angielskiego. Nie każdy ma możliwość wyjechać i uczyć się języka w jego naturalnym środowisku, ale warto aranżować różne sytuacje, by umożliwiać konwersacje w języku angielskim np. rozmowa z fikcyjnym kolegą z bajki, z rówieśnikami, a może odgrywanie scenek. Uczyć się języka można wszędzie. Można uczyć się prostych zwrotów albo powtarzać słownictwo w czasie spaceru, podczas wspólnego gotowania czy codziennych czynności samoobsługowych, również w czasie wykonywania prac plastycznych, podczas tańca i gimnastyki itd. Gdy dziecko już potrafi czytać, można uczyć się wykorzystując fiszki, czyli karteczki z zapisanymi mi. Dzięki temu łatwiej opanuje język angielski.

Język angielski w życiu codziennym

Oglądanie angielskich programów i bajek

Uczyć się języka można również poprzez oglądanie angielskich programów telewizyjnych bądź bajek, które interesują dziecko. Niech nauka będzie frajdą, rozrywką, a nie wymuszonym obowiązkiem.

Słuchanie angielskich piosenek

Kolejny sposób na język angielski to uczenie się przez słuchanie piosenek, które kojarzy się z relaksem. Rola dobrej muzyki jest bezcenna w szybkiej nauce języka, gdyż dobre rytmy pozwalają wizualizować cele, a to prowadzi do osiągnięcia sukcesu. Utrwalana jest w trakcie gramatyka i wyjątkowo dobrze obcuje się z językiem. 

Czytanie książek i materiałów w Internecie

Czytanie po angielsku niesie same korzyści, ponieważ nie tylko utrwala nowe słówka, ale też sprawia, że gramatyka przestaje być nam obca. Ponadto jest to wyśmienity sposób, by myśleć po angielsku. Czytać można nie tylko książki w wydaniu anglojęzycznym, ale również teksty zamieszczone w sieci: interesujące strony internetowe, blogi, czy portale społecznościowe. 

Zalety nauki języka angielskiego w domu

Język angielski i nauka w domu ma swoje zalety, do których niewątpliwie należą:

Oszczędność czasu 

Uczenie się angielskiego w domu umożliwia zaoszczędzić czas, gdyż uczęszczając na lekcje poza domem do  czasu przeznaczonego na naukę, musimy doliczyć czas poświęcony na przygotowanie do wyjścia, dojście do przystanku, czas oczekiwania na środek transportu, dojazd i powrót.

Oszczędność pieniędzy

Nauka języka w domu to także korzyści finansowe, gdyż nie musimy wydawać pieniędzy na opłaty związane z udziałem w zajęciach i nie ponosimy kosztów na dojazdy. 

Wygoda

Zaletą nauki języka w domu jest wygoda, w myśl przysłowia „wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”. Siedząc w ciepłym, przytulnym pokoju, przy swoim biurku, w ustalonym przez siebie dogodnym czasie – słówka bądź gramatyka, a nawet konwersacje w języku angielskim „będą same wchodziły do głowy”.

Elastyczność

Samodzielna nauka angielskiego daje możliwość uwzględnienia indywidualnych potrzeb uczącego. To uczący decyduje, od czego zacząć naukę angielskiego, jakie techniki uczenia mu odpowiadają, wybiera odpowiednie materiały i poziomy języka angielskiego, opracowuje dogodny dla siebie harmonogram itd.  

Wybór czego chcesz się uczyć

Nauka angielskiego w domu jest ściśle związana z celem, jaki uczący chce osiągnąć. Uczący decyduje o tym, czego dokładnie chce się nauczyć, jakich nabyć umiejętności i jaki stopień znajomości  języka  go interesuje. Uczący dobiera interesujące go słownictwo i planuje, jak będzie przebiegała nauka gramatyki oraz określa jej zakres.

Podsumowanie

Jak samemu nauczyć się języka? Język angielski i samodzielna nauka w domu to wielkie wyzwanie, ale przecież „chcieć to móc”. Silna motywacja, wytrwałość, samodyscyplina, uczenie się zgodne z ustalonym harmonogramem i wielka satysfakcja z zauważalnych postępów w samodzielnej nauce języka angielskiego to odpowiedź na pytanie: jak skutecznie uczyć się angielskiego w domu.

FAQ

Tak, możliwe jest nauczenie się angielskiego samodzielnie w domu. Ważne jest jednak, aby mieć odpowiedni plan nauki i konsekwentnie go przestrzegać, aby osiągnąć pożądany poziom znajomości języka.

Jeśli chodzi o naukę języka angielskiego od podstaw, miesiąc to bardzo krótki okres, aby nauczyć się języka na poziomie zaawansowanym. W takim przypadku lepiej skupić się na stopniowym rozwijaniu swoich umiejętności, a nie na szybkim osiągnięciu celu.

Nauka języka angielskiego jest procesem indywidualnym. Niemniej jednak zaleca się poświęcenie co najmniej kilku miesięcy na regularną naukę, aby osiągnąć poziom komunikacji w mowie i piśmie.

Zobacz również:

Shop

Z jednym kontem graj na komputerze i w aplikacji.

Już od 12,50 zł /miesiąc