Image

Znasz to?

Po przyjściu ze spaceru i przed każdym posiłkiem słyszysz „Umyj ręce”. Na Twoje „dlaczego?” rodzice odpowiadają
„Bo trzeba się pozbyć zarazków”.


Zastanawiasz się, co to są właściwie te „zarazki”? Rodzice mają na myśli wirusy, które są wszędzie wokół nas: na zabawkach, niemytych owocach, klamkach czy w piaskownicy.
Wirusy towarzyszą ludziom od wieków, ale tylko nieduża ich część wywołuje u ludzi choroby.

Czy mogę zobaczyć wirusa?

Wirusy są tak maleńkie, że nie możesz zobaczyć ich „gołym okiem”. Od wielu lat naukowcy za pomocą specjalnych mikroskopów obserwują wirusy i prowadzą badania, dzięki którym wiedzą w jaki sposób się one rozprzestrzeniają i dostają do naszych organizmów.

Naukowcy na podstawie tych badań opracowują różne lekarstwa i szczepionki, które pozwalają nam zwalczać wywoływane przez wirusy choroby.

Oswój wirusa. Zagraj w quiz!

Czym są szczepienia?

Dzięki szczepionkom, w których składzie są często osłabione wirusy, organizm wytwarza przeciwciała i gdy zaatakuje nas wirus, jesteśmy na niego uodpornieni, więc przechodzimy chorobę łagodnie.

COVID-19 to poważna choroba zakaźna układu oddechowego wywołana zakażeniem wirusem SARS-COV-2. Objawy są podobne do objawów grypy i zapalenia płuc, ale choroba może mieć ostrzejszy przebieg, szczególnie w przypadku osób starszych.

Image

Czy koronawirus ma koronę?

Kilka miesięcy temu na świecie pojawił się nowy wirus SARS-COV-2. Naukowcy nazwali go „koronawirusem”, bo pod mikroskopem zauważyli, że wygląda tak, jakby nosił koronę. Powoduje on chorobę nazwaną COVID-19.

Czy koronawirus jest groźny?

Koronawirus bardzo szybko się rozprzestrzenia. W ciągu kilku miesięcy zdążył zarazić ludzi na całej Ziemi. I wtedy ogłoszono pandemię.

W szpitalach przebywa wiele osób, które kaszlą, mają wysoką temperaturę i problemy z oddychaniem. W domach z kolei pozostają ludzie, którzy zostali zakażeni koronawirusem, ale przechodzą chorobę łagodnie.

Izoluje się także osoby, które miały kontakt z chorymi i nie powinny wychodzić, by nie przenosić wirusa. Często te osoby nie mają żadnych objawów choroby, a jednak mogą zarażać innych. Tak dzieje się w przypadku dzieci.

Pandemia występuje wtedy, kiedy na całym świecie dochodzi do zakażeń lub zachorowań na chorobę zakaźną, taką jak COVID-19, w liczbie znacznie większej niż we wcześniejszym okresie.

Kwarantanna to odosobnienie osób zdrowych, które miały kontakt z chorymi, zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem.

Image

Pamiętaj – każda pandemia ma swój koniec!

Naukowcy na całym świecie usilnie pracują nad szczepionką i lekarstwem na COVID-19, które będą mogły skutecznie zakończyć pandemię.

Potrzeba na to jednak trochę czasu. Zanim to nastąpi, wszyscy ludzie, także i dzieci, muszą próbować go powstrzymać.

Pomóż naukowcom powstrzymać koronawirusa!