Portal edukacyjny – zabawa, nauka, inspiracja dziecka

Elżbieta Prochownik

XXI wiek to czas gwałtownego rozwoju technologii, w tym technik informatycznych i Internetu. Komputer i dostęp do Internetu przez portal edukacyjny czy strony internetowe stają się coraz powszechniejsze i już coraz młodsze dzieci zaczynają się nimi interesować. Od czego zacząć dziecięcą przygodę z komputerem? Na jakie aspekty zwrócić uwagę, by zachęcać dzieci do zdobywania wiedzy?

Internet naturalnym światem nastolatków

Smartfony i tablety wzbudzają zachwyt już nawet u kilkumiesięcznych maluchów. A badania wykazują, że fascynacja komputerem wzrasta wraz z wiekiem użytkowników. Autorzy badań nad kompetencjami polskiej młodzieży stwierdzają, że: „Internet to nieodłączny element rzeczywistości młodych ludzi. To właśnie w tej przestrzeni młodzi spędzają czas, zdobywają wiedzę, szukają rozrywki, kontaktują się z bliskimi i dalszymi znajomymi, rozwijają swoje pasje. Młodzi traktują Internet jako swój naturalny świat”[1]. Fakty te powinna uwzględnić szkoła i wykorzystać je w procesie kształcenia.

Pierwsze kontakty z komputerem i Internetem

O sukcesie wykorzystania nowoczesnych technologii w procesie zdobywania wiedzy decydują pierwsze kontakty dziecka z komputerem i Internetem. Warto podkreślić, że z korzyścią dla dziecka będzie, gdy w świat wirtualny wprowadzą go rodzice. Oczywiście gdy przyjdzie na to pora – świadomie wybierając to, co jest dla niego najlepsze. 

Rozpoczynając pracę z komputerem, trzeba pokazać dziecku przede wszystkim aspekt poznawczy i użytkowy, a w dalszej kolejności rozrywkę. Komputer i Internet są kopalnią wiedzy i pozwalają wyszukać potrzebne informacje. Dlatego w pierwszej kolejności na tym aspekcie trzeba się skupić. Chodzi przede wszystkim o nauczenie dziecka, że komputer możemy wykorzystać, gdy potrzebujemy czegoś się dowiedzieć. Na tym wczesnym etapie można także pokazać dzieciom aspekt edukacyjny Internetu. Gdyż właściwe portale i platformy ułatwiają naukę czytania, pisania, liczenia, języka obcego itd.

Portal edukacyjny: Internet a edukacja

Dzisiaj nikt nie wątpi, że właściwe korzystanie z komputera i Internetu ma pozytywny wpływ na przebieg kształcenia. Przede wszystkim nie pozwala na bierny odbiór przekazu, lecz zmusza do wysiłku intelektu, pozwala rozwijać umiejętność logicznego myślenia, ćwiczy spostrzegawczość, refleks i kreatywność. Poza tym ma wpływ na koordynację wzrokowo-ruchową, pobudza wielostronną aktywność. A także wspiera zdolności i zainteresowania, sprawia, że nauka może być łatwa i przyjemna.

Portal edukacyjny jako źródło nauki i zabawy

Doskonałą podstawą do nauki oraz narzędziem do zdobycia, powtórzenia i utrwalenia wiedzy za pośrednictwem Internetu jest portal edukacyjny. To strona, która łączy zabawę z nauką i zawiera treści dla dzieci w każdym wieku. Tworzona jest często we współpracy z nauczycielami i specjalistami do spraw edukacji.

Przykładem takiej nowoczesnej platformy edukacyjnej jest Squla. To portal edukacyjny stworzony dla przedszkolaków i dzieci uczęszczających do klas 1-6 szkoły podstawowej. Oferuje tysiące quizów, gier i filmów dotyczących wszystkich przedmiotów szkolnych. Materiały są dodatkowo zgodne z podstawą programową MEN. Squla z powodzeniem może służyć wszystkim dzieciom, bo przekazuje wiedzę we wciągający, czasem bajkowy i kreatywny sposób. Zawiera ciekawe zestawy zadań i zabawy edukacyjne ułożone według określonych przedmiotów, umiejętności i wieku dziecka. Ma bardzo atrakcyjną dla dzieci szatę graficzną, prostą i intuicyjną nawigację i dostępna jest zarówno na komputerze, jak i telefonie czy tablecie. Co pozwala na naukę w każdym miejscu z dostępem do sieci internetowej.

Squla – nauka przez zabawę!

Warto pamiętać, że wdrażając dziecko do pracy na portalach edukacyjnych, należy przede wszystkim zadbać o to, by dziecko dobrze się bawiło. Jeżeli dziecko ma przyswoić nowy materiał, to można służyć mu pomocą. O ile nie czuje się pewnie i takiej pomocy oczekuje. Jeśli jednak dziecku brakuje motywacji do nauki lub ma problemy z przyswajaniem wiedzy, to należy zadbać o to, by korzystało z platform internetowych wspólnie z rodzicem.

Warto też pomyśleć o zorganizowaniu wspólnych wieczorków edukacyjnych, które pomogą dziecku osiągnąć lepsze wyniki. W sieci można znaleźć niezliczoną ilość pomocy naukowych i baz wiedzy, które są dostępne w przeróżnych formach. Od filmów, przez gry edukacyjne online po zadania i ćwiczenia. To dziecko powinno zdecydować, która forma pracy najbardziej mu odpowiada.

Autorka

Elżbieta Prochownik

Nauczycielka dyplomowana z wieloletnim stażem zawodowym, odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej, dla której praca z uczniami jest pasją. Absolwentka UŚ w Katowicach – kierunek nauczanie początkowe. Ukończone studia podyplomowe: Informatyka w szkole, Zarządzanie oświatą oraz kursy kwalifikacyjne: terapia pedagogiczna i gimnastyka korekcyjna. Stale doskonali warsztat pracy poprzez udział w kursach, webinarach oraz zdalnie na platformach edukacyjnych dla nauczycieli.

.

1] Badanie „Kompetencje cyfrowe młodzieży w Polsce”. Zrealizowane w dniach 12–30 sierpnia 2013 roku przez TNS Polska na zlecenie Orange Polska na losowej, reprezentatywnej próbie 600 osób w wieku 14–18 lat. Jednocześnie przeprowadzano wywiady z dziećmi oraz jednym z rodziców. Wywiady realizowano w gospodarstwach domowych posiadających dostęp do Internetu. Raport dostępny pod adresem: https://fundacja.orange.pl/strefa-wiedzy/badania/ [dostęp: 8.10.2016]

Shop

Z jednym kontem graj na komputerze i w aplikacji.

Już od 12,50 zł /miesiąc