Wakacyjna szkoła językowa – ćwiczenia językowe w domu

Ryanne

8 tygodni wakacji to wystarczający czas na nauczenie się choćby podstaw języka obcego. Wykorzystując proste techniki i ćwiczenia językowe, możemy wzbogacić słownictwo naszego dziecka – bez konieczności wysyłania go na obóz językowy, w dowolnie wybranym przez nas miejscu i czasie.


Domowy seans filmowy to też ćwiczenia językowe

Szybkie efekty daje systematyczne zapamiętywanie słów i całych fraz lub najpopularniejszych zwrotów. Dzieci chętniej uczą się żywego języka – takiego jak w filmach, bajkach i serialach. Jeżeli nasze dziecko nie wybiera się na obóz językowy, to możemy bardziej efektywnie zorganizować mu czas w domowym zaciszu. Oglądanie telewizji to wciąż najpopularniejsza forma spędzania wolnego czasu w trakcie wakacji. Prawie 60% rodziców deklaruje, że ich dziecko spędza wolny czas przed telewizorem (raport Squla: „Dzieci po szkole – wolne czy zajęte”). Warto więc zachęcić je do oglądania filmów z napisami, zamiast z lektorem. Możemy w domu zorganizować seans, na który zaprosimy przyjaciół naszego dziecka i wspólnie będziemy oglądać oraz tłumaczyć teksty usłyszane w filmie – będą to proste i przyjemne ćwiczenia językowe w domu.

Wspólne karaoke

Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, ale pozwala się zrelaksować i efektywniej uczyć. Według B.F. Skinnera – przedstawiciela nurtu behawioryzmu w psychologii – to właśnie słuchanie ułatwia uczenie się języka. Najlepiej rozpocząć naukę już od 3. roku życia (raport Critical period effect in second language learning, J.Johnson, E.Newport), ale często dzieje się to dopiero w 5. roku życia.  Wspólne śpiewanie może więc pozytywnie wpłynąć na zwiększenie zasobu słów naszego dziecka. W domu czy na wyjeździe zorganizujmy karaoke, gdzie dziecko będzie mogło zapoznać się z oryginalnym tekstem utworu, jak i z jego tłumaczeniem. Zaprośmy znajomych i zachęćmy ich do wspólnej zabawy edukacyjnej. Dzieci naśladując ulubionych piosenkarzy, szybko zapamiętują całe wersy piosenki. Większość znanych nam piosenek tworzona jest w języku angielskim, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, by wyszukać w  Internecie utwory mniej znane, śpiewane w innych językach – być może dzięki temu zainteresujemy nasze dziecko nauką języka chińskiego?

Internetowe platformy edukacyjne

Platformy edukacyjne oferują krótkie, codzienne lekcje oraz ćwiczenia językowe, za które zdobywamy punkty. To rozwiązanie łączy ze sobą dźwięk i obraz, a forma quizu edyukacyjnego (do wyboru odpowiedzi a, b, c lub d) znacznie ułatwia codzienne rozwiązywanie zadań.       

Nauka języków obcych przez internet                  

Doskonale w nauce języków obcych sprawdzają się multimedialne quizy, które w błyskawicznym tempie pozwalają dzieciom przyswajać nowe słówka i reguły gramatyczne – mówi Olga Żdżarska, koordynatorka treści edukacyjnych Squla.Co ważne, można skorzystać z nich prawie w każdej chwili i w każdym miejscu. Wystarczy tylko pobrać i zainstalować odpowiednią aplikację na tablecie lub smartfonie. Dziecko będzie mogło wtedy np. uprzyjemnić sobie długą podróż samochodem, grając w atrakcyjne i rozwijające quizy językowe. A rodzice mogą zostać pozytywnie zaskoczeni, kiedy po dojechaniu na miejsce ich pociecha w hotelowej restauracji zamówi sobie ulubiony napój w języku ojczystym obsługi. Metoda szczególnie polecana jest dzieciom, które nie mogą oderwać się od smartfona – łączy przyjemne z pożytecznym, nie powodując przy tym zmęczenia czy zniechęcenia.                                           

Tradycyjne ćwiczenia językowe – Fiszki i rozmówki

Dopełnieniem nauki przez zabawę na tablecie mogą okazać się fiszki – karteczki z frazami i słowami, dzięki którym zapamiętujemy gotowe już zdania, a także kontekst, w jakim można wykorzystać dane zdanie. Na odwrocie karteczki widnieje często obrazek i tłumaczenie na nasz rodzimy język. Wybraną fiszkę możemy studiować tak długo, aż dane słowo nie zapadnie dziecku w pamięć, a podczas wyjazdu pytać w obcym języku o poszczególne słowa.
Na wakacjach możemy również czytać dziecku rozmówki i odgrywać scenki. Nie skupiajmy się jednak na utrwalaniu struktur gramatycznych i pamiętajmy, aby ćwiczenia językowe wykonywane były systematycznie.
– Znajomość gramatyki języka obcego jest bardzo ważna, ale należy pamiętać, że na początku dziecko powinno mieć szansę osłuchać się z nowym językiem. – komentuje Olga Żdżarska . – Przełamanie strachu przed mówieniem w obcym języku to kolejny krok. Podczas wakacji łatwiej będzie znaleźć nam czas na wspólne ćwiczenie obcego języka z dzieckiem i oswojenie tego strachu. 

Podobne artykuły:

Shop

Z jednym kontem graj na komputerze i w aplikacji.

Już od 12,50 zł /miesiąc