Wspieraj pewność siebie Twojego dziecka. Budowanie poczucia własnej wartości u dziecka

Kasia

“Twoja prezentacja była świetna” – pochwalił Cię kolega. “Ślicznie wyglądasz w tej sukience”- skomplementowała Cię przyjaciółka. “Tak dobrze się o mnie troszczysz” – wyszeptała Twoja córka. Te wszystkie komplementy sprawiają, że robi Ci się nieco cieplej na sercu, prawda? Pochwała sprawia radość każdemu, a więc także Twojemu dziecku! Czytaj dalej i poznaj nasze sugestie na to, jak budować pewność siebie dziecka i wspierać jego poczucie własnej wartości…

Pewność siebie dziecka a siła komplementu

Komplementy, bez znaczenia: małe czy duże – wszyscy lubimy je otrzymywać. Kiedy ktoś Cię pochwali, od razu czujesz, że naprawdę “jesteś coś wart”. Miłe słowo stanowi formę potwierdzenia, że inni widzą i doceniają Cię za to, kim jesteś. Jako osoba dorosła zdajemy sobie sprawę z wartości komplementu, ale być może to właśnie dla dziecka ma on jeszcze większą wagę. Jego poczucie własnej wartości wciąż się kształtuje. Osobowość dziecka nabiera wyraźniejszych kształtów i ustalają się wszystkie zasady oraz normy, na których będzie opierało się jego dorosłe życie. Pochwała usłyszana we właściwym momencie jest dla najmłodszych potwierdzeniem, że ich wysiłki zmierzają we właściwym kierunku.

Walcz z niepewnością

Wychowanie dziecka, które jest pewne siebie i swoich możliwości jest być może najtrudniejszym i najważniejszym wyzwaniem przed jakim staje każdy rodzic. To brzmi naiwnie, ale kiedy lubisz samego siebie, masz więcej wiary w to, że poradzisz sobie z problemami oraz łatwiej zniesiesz porażkę. Niestety, każde dziecko ma wcześniej czy później do czynienia z problemami z samooceną. Może to być spowodowane krzywdzącymi uwagami kolegów albo tym, że samo stawia sobie poprzeczkę za wysoko. Kiedy jako rodzic słyszysz z ust dziecka “nic nie potrafię” albo “ja tutaj nie pasuję”, to chcąc nie chcąc zaczynasz się martwić. Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: powtarzana regularnie pochwała może w takich sytuacjach zdziałać cuda. Innymi słowy: nie szczędź swojemu dziecku komplementów. Nigdy nie jest ich za wiele by budować pewność siebie dziecka!

Miłość zamknięta w małym geście

Niektórym składanie komplementów przychodzi z łatwością. Jeżeli jednak dorastałeś w mniej pozytywnym otoczeniu albo jesteś z natury introwertykiem, to wyrażanie własnej opinii nie jest Twoją mocną stroną. Postaw na prostotę i pamiętaj, że pochwałę można wyrazić w różnoraki sposób. Miłe słowo to tylko jedna z możliwości. Pełne miłości spojrzenie, pogłaskanie dziecka po plecach czy krótki liścik także dadzą dziecku uczucie, że jest kochane i doceniane. W Squli masz możliwość wysłania wiadomości z komplementem ze swojego konta rodzica. Twoje dziecko będzie wiedziało, że doceniłeś efekty jego pracy.

Wskazówki dla rodziców jak wspierać pewność siebie dziecka

  • Powtarzalność jest kluczem do sukcesu. Dlatego im częściej Twoje dziecko słyszy, że jest w czymś dobre, tym większa szansa, że samo w to uwierzy. Przetestuj siłę powtarzalności, komplementując kilka razy jedną konkretną cechę Twojego dziecka, która Twoim zdaniem zasługuje na uwagę. To nie kosztuje Cię wiele wysiłku, a efekty mogą być zaskakujące!
  • Wzmocnij siłę komplementu, chwaląc dziecko w obecności członków rodziny albo przyjaciół. Dajesz mu w ten sposób jego “5 minut”!
  • Zaskocz swoje dziecko miłym, ręcznie napisanym listem, na przykład z okazji jego urodzin albo na zakończenie roku szkolnego. Możesz w tym liście krótko nawiązać do minionego okresu, podkreślić w czym się rozwinęło i jakie wspólne wydarzenia najmilej wspominasz. Piękna pamiątka: także później, kiedy Twoje dziecko będzie już dorosłe – będzie mogło wspomnieć wszystko, z czego jest dumne teraz.
  • Twoja pociecha poświęciła wyjątkowo dużo czasu na przygotowania do trudnej klasówki? Podaruj jej wymarzoną książkę w ramach motywacji do dalszej pracy. Na pierwszej stronie książki napisz dlaczego zdecydowałeś się podarować dziecku prezent, dzięki temu będzie ono mogło w dowolnym momencie przeczytać, czym zasłużyło sobie na ten komplement. WSKAZÓWKA: Nie musisz za każdym razem kupować czegoś nowego: czasem ulubiony smakołyk, albo miły liścik sprawi dziecku jeszcze więcej radości.
Shop

Z jednym kontem graj na komputerze i w aplikacji.

Już od 12,50 zł /miesiąc