5 rad jak wychować małego geniusza

Ryanne

Genialne dziecko to zasługa genów, treningu, wychowania, czy przypadku? To pytanie zadaje sobie każdy rodzic, a badacze od lat spierają się, czy istnieje gen odpowiedzialny za ponadprzeciętne uzdolnienia. Jak wychować geniusza przez zabawę? Eksperci z platformy edukacyjnej Squla.pl prezentują skuteczne sposoby, które pozwolą wydobyć naturalnie wrodzone zdolności każdego dziecka.

Według niektórych badaczy każde dziecko ma w sobie geniusza. Mózg małych dzieci funkcjonuje głównie przy użyciu prawej półkuli mózgowej, czyli tej, która odpowiedzialna jest za myślenie intuicyjne – mówi Andre Haardt, założyciel platformy edukacyjnej Squla.pl. Dorośli korzystają głównie z półkuli lewej, odpowiedzialnej za logiczne myślenie. Dlatego małe dziecko, szybciej niż dorosły, poprzez powtarzalne czynności jest w stanie opanować do perfekcji język obcy, wykonać skomplikowane obliczenia matematyczne, czy nawet skomponować własny utwór muzyczny. Dzieci posiadają od urodzenia więcej połączeń neuronowych niż dorośli, które nazywane są wrodzonymi umiejętnościami. Pielęgnowanie takich umiejętności i trening z dzieckiem zapobiega ich utraceniu – dodaje Andre Haardt.

Oto 5 rad, jak wychować geniusza i rozwinąć go w swoim dziecku

Rozmawiaj jak z równym

Dorośli często nie traktują swojego dziecka jako równego partnera do rozmowy. Znane powiedzenie „Dzieci i ryby głosu nie mają” to jedno z niewielu mądrości, które już dawno powinno wyjść z użycia. Częsta rozmowa z dzieckiem i włączanie go do dyskusji dorosłych, odpowiadanie na jego pytania, nawet te banalne, to najlepszy sposób, by rozwinąć w dziecku umiejętność wyrażania własnych opinii.

Jak wychować geniusza? Rozważ rozwój przez nowe technologie

W dbaniu o rozwój intelektualny dziecka, warto jest zainwestować w nowoczesne pomoce naukowe. Współczesne dzieci od urodzenia otoczone są nowymi technologiami i traktują je jako codzienne narzędzie. Nauka online wydaje im się bardziej atrakcyjna, dlatego należy poszukiwać takich rozwiązań, które gwarantują dziecku naukę w bezpiecznej przestrzeni, a oferowany materiał będzie wartościowy. Zauważyliśmy zapotrzebowanie na jakościowe platformy edukacyjne w Internecie, dlatego postanowiliśmy stworzyć takie miejsce, w którym realizowany będzie program szkolny, a uczeń naturalny pęd do gier, zamieni na wartościową i edukacyjną rozrywkę. – komentuje Andre Haardt, założyciel Squla.pl. Poprzez ciągłe otrzymywanie informacji zwrotnej o postępach i błędach na platformie, naturalnie wrodzone połączenia neuronowe u dziecka nie ulegają zmniejszeniu.

Zadawaj pytania

Utrwalanie wiedzy przyswajanej w szkole nie musi kojarzyć się z wielogodzinnym przesiadywaniem nad książkami. Zastanawiasz się jak wychować geniusza przez zabawę? Pamiętaj, że ważne informacje i wiedzę można przemycać nawet w sytuacjach życia codziennego i właśnie w zabawie. W zwyczajnej rozmowie, przy wspólnym oglądaniu telewizji, podczas posiłku czy w trakcie wspólnych zabaw. Zadawaj więc swojemu dziecku proste pytania. Najlepiej takie, które zmuszą go do przypomnienia sobie informacji nauczonych w szkole, np. pytanie o rodzaj drzewa podczas spaceru w parku albo prośba o policzenie reszty w sklepie.

Czytaj ze swoim dzieckiem

Oswajanie dziecka ze słowem pisanym to najlepszy sposób na pobudzenie pracy mózgu i rozwijanie wiedzy o świecie. Ważne jest, żeby książka kojarzyła się dziecku z przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Dlatego dobieraj lekturę do jego zainteresowań i staraj się z nim rozmawiać o tym, co przeczytaliście. Gromadź książki w domu – nie tylko na półkach, ale też w miejscach, do których dziecko ma łatwy dostęp, np. na jego nocnej szafce.

Umiejętne pochwały i nagrody

Dziecko wychowywane w poczuciu niekwestionowanego geniuszu, trudniej zniesie porażki w szkole i jeszcze trudniej zmotywuje się do dalszej walki o lepsze stopnie. Zamiast wyrażać ogólne pochwały, w stylu „Jesteś najlepszy!”, chwal konkretne osiągnięcia. Z takiego założenia wychodzą twórcy platformy edukacyjnej Squla.pl, w której za zdobywanie kolejnych poziomów w edukacyjnych quizach edukacyjnych i grach, mały użytkownik otrzymuje punkty, które następnie może wymienić na atrakcyjne nagrody.

 

Trudno określić, czy zasługą genialnych umiejętności dziecka jest jego wrodzony talent, czy dobre geny. Jedno jest pewne – jeśli zastanawiasz się, jak wychować geniusza – Twoje zaangażowanie jako rodzica w rozwój dziecka to jeden z ważniejszych determinantów jego sukcesu. W każdym dziecku drzemie gen geniusza, a najważniejsze jest to, żeby potrafić go rozwinąć. 

Podobne artykuły:

Gry edukacyjne dla dzieci drogą do wiedzy

Platforma edukacyjna podstawowym narzędziem nauki zdalnej

Mamy dowody: Squla działa!

 

Shop

Z jednym kontem graj na komputerze i w aplikacji.

Już od 12,50 zł /miesiąc