5 sposobów na udany poranek na nowy rok szkolny

Ryanne

Przed Tobą nowy rok szkolny! Po wakacyjnym odpoczynku powoli i pewnie wchodzisz w rytm porannych obowiązków rodzica, które nierzadko wiążą się ze stresem i codziennym wyścigiem z czasem. Poniżej znajdziesz 5 praktycznych wskazówek, które pomogą Ci rozpocząć nowy rok szkolny na dobre. Dosłownie.

Jest poniedziałkowy ranek. Twój budzik właśnie zadzwonił. Wstajesz i rozpoczynasz dzień, gdy pozostali domownicy śpią w najlepsze. W tym czasie myślisz tylko o tym, co należy zrobić, aby być gotowym do szkoły i do pracy: śniadanie, prysznic, ubieranie się, kanapki, pakowanie plecaków, sprawdzenie planu lekcji i milion innych obowiązków, które czekają w nadchodzącym roku szkolnym. Tym sposobem zamiast radosnych i rodzinnych poranków rozpoczynasz dzień ze stresem, aby wszędzie być na czas. Sekret udanego ranka tkwi w dobrym przygotowaniu. Poniżej kilak wskazówek, jak rozpocząć nowy rok szkolny i każdy dzień z rodzicielskim uśmiechem!

Rada 1: Zacznij dzień od siebie.

Ustaw alarm 30 minut przed porą wstawania dzieci. Pozwoli ci to wziąć odprężający prysznic i przygotować siebie do dnia, bez myślenia o tym, kto będzie pierwszy w łazience. Następnie w pełni gotów obudzisz dzieci i skupisz się na ich przygotowaniach do szkoły.

Rada 2: Do śniadania nakryj wieczorem.

Przygotuj stół na poranny posiłek przed pójściem spać. Miej pewność, że sztućce i talerze są na swoim miejscu. Wieczorny przegląd stołu da ci również pewność, że nie będzie brakować jedzenia, np. wystarczającej ilości chleba lub sera. W razie braków warto mieć coś w zanadrzu w zamrażalniku i zostawić na noc aż do rozmrożenia.

Rada 3: Bądź gotów z kanapkami.

Podobnie warto postąpić z odzieżą, bielizną i skarpetkami nie tylko dla swojego dziecka, ale również dla siebie. Pomyśl, ile czasu potrafisz stracić na porannych poszukiwaniach tej jednej ulubionej koszulki!

Rada 4: Poproś o pomoc dzieci.

Niech Twoje dzieci lub dziecko pomogą ci na tyle, na ile to możliwe. Wiele dzieci lubi pomagać. Jeśli jednak myślą inaczej, poranek to świetna okazja do nauki pracy zespołowej i podziału obowiązków. Na przykład stworzenia porannej misji robienia porządku w plecaku, zapakowania stroju gimnastycznego czy zapakowania kanapek oraz napojów. Wspólnie z dziećmi ustal plan zadań przed pójściem spać.

Rada 5: Sprawdź swój kalendarz.

Koniecznie sprawdź swój kalendarz wieczorem, aby nie dać się zaskoczyć porankowi. Na przykład, gdy musisz wziąć samochód do pracy i przy okazji podrzucić do szkoły, koniecznie wyjedź z domu dużo wcześniej niż zazwyczaj. Unikniesz stresu, a czas stania w korkach poświęcisz na zaplanowanie swojego dnia w pracy i po szkole.

Bardzo ważna w porankowych przygotowaniach jest pomoc małżonka. Jasny podział obowiązków, taki jak np. wskazanie, kto dziś obiera ziemniaki lub rozwiesza pranie, pozwoli na zniwelowanie stresu i chwilę wytchnienia. Wspólnie stwórzcie własny rodzinny plan gry i powieście go na lodówce lub ścianie w kuchni. To pozwoli Wam złapać odpowiedni rytm i podaruje bezcenny czas na relaks.

Pamiętaj, że dobrze zaplanowany dzień w trakcie roku szkolnego to również mniej stresu w pracy. Bezstresowy poranek to podstawa udanego dnia dla całej rodziny!

Ekstra rada na nowy rok szkolny: Zrób domowe zajęcia z jogi!

Szukając sposobu na zaskoczenie swoich bliskich, sięgnij po nasze zajęcia z jogi dla dzieci. To doskonały sposób na walkę ze stresem dla Ciebie i dawka rodzicielskiej kreatywności! Przeczytaj więcej o jodze dla dzieci tutaj.

Shop

Z jednym kontem graj na komputerze i w aplikacji.

Już od 12,50 zł /miesiąc