Ćwicz swój umysł, także w wakacje!

Kasia

Pierwsze tygodnie szkolnych wakacji już za nami. Letnie miesiące sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu oraz zabawie z rodziną i przyjaciółmi. Zależy Ci jednak, aby Twoja pociecha poza odpoczynkiem znalazła chwilę czasu na intelektualną rozrywkę? Przeczytaj, jak nauka w wakacje może odbywać się przez zabawę!

Dziecięcy mózg

Mózg Twojego dziecka rozwija się nieustannie, zauważasz to pewnie w tych momentach, kiedy nagle zadajesz sobie pytanie: „Skąd Ty to wiesz?!” W trakcie roku szkolnego, bez przerwy stawiane są przed nim kolejne wyzwania i musi ono przyswajać bardzo dużo nowych informacji. Natomiast podczas wakacji odpoczywa nie tylko ciało dziecka, ale także jego umysł. Jest to wypoczynek w pełni zasłużony – tak jak w przypadku wybitnych sportowców, którzy po zakończeniu intensywnego sezonu, leniuchują bez wyrzutów sumienia.

Niemniej jednak, ponad 2 miesiące przerwy od intelektualnych wyzwań to dla dziecka bardzo długo. Jeżeli zastanawiasz się, w jaki sposób zatroszczyć się o to, by mózg dziecka zbytnio się nie rozleniwił, czytaj dalej.

Zdrowy umysł

Godziny intelektualnych ćwiczeń nie stanowią przepisu na utrzymanie mózgu malucha w dobrej formie. Z dostępnej obecnie wiedzy wynika, że dzieci potrzebują szerokiej gamy aktywności, aby mózg był szczęśliwy. Oto kilka obszarów, którym warto się przyjrzeć:

  • Muzyka – tworzenie i słuchanie muzyki ma wpływ na wiele aspektów działania mózgu. Wspomaga koncentrację i stymuluje inteligencję emocjonalną.
  • Gra i zabawa – bez znaczenia czy dziecko gra samo, buduje coś razem z Tobą czy bawi się na zewnątrz ze swoimi kolegami – każda forma zabawy jest dobra dla dziecięcego mózgu. 
  • Przyroda – wycieczka do parku czy lasu stymuluje wyobraźnię Twojego dziecka. Ponadto daje możliwość nauczenia się nazw roślin i zwierząt podczas wspólnej wyprawy.
  • Ciało – zdrowe jedzenie i napoje w połączeniu ze spokojnym snem potrafią zdziałać cuda. Zapewniają dziecku energię, której potrzebuje, aby stawić czoło wyzwaniom dnia.
  • Gry edukacyjne – gry zarówno w wersji online, jak i offline są sprytnym sposobem na zmianę nauki w dobrą zabawę

Harmonogram dnia podczas wakacji

Dzieci uwielbiają wypełniać swój czas różnorodnymi zajęciami, które pobudzają ich ciekawość oraz pomagają odkryć własne zainteresowania. Nie zmienia to faktu, że dla wielu maluchów powtarzające się w danym momencie dnia czynności, pozwalają na lepsze planowanie czasu. Jak nauka w wakacje wpisuje się w ten schemat?

Struktura

Podczas letnich miesięcy, stały rytm dnia, do którego dziecko przyzwyczajone jest w trakcie roku szkolnego, całkowicie się zmienia. Niektóre maluchy odnajdują się w takiej sytuacji świetnie, a inne zaczynają się nieco nudzić, nie wiedząc, za co się zabrać. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji może być wspólne naszkicowanie ogólnego planu dnia. Np: Poranek – wizyta na placu zabaw, Południe – wspólne pieczenie ciasteczek i gra, Wieczór – pizza.

Edukacja i nauka w wakacje

Jeżeli chcesz zapewnić swojemu dziecku edukacyjną rozrywkę w trakcie wakacji, to obecnie możliwości masz bez liku. Czy byłeś już kiedyś w Centrum Nauki Kopernik, albo w planetarium czy ogrodzie botanicznym w swojej okolicy?

Nauka w wakacje – Zadbaj o różnorodność

Dzień spędzony na basenie lub plaży, kreatywne zajęcia dodatkowe czy wspólne pieczenie ciasta – to zróżnicowane formy wykorzystania wolnego czasu. Idealnym rozwiązaniem jest przeplatanie między sobą zajęć dla ciała dziecka, z tymi przeznaczonymi dla jego umysłu.

Łącz ze sobą różne formy spędzania wolnego czasu

Każde dziecko jest inne. Myśliciele uwielbiają swój czas spędzać na rozwiązywaniu rebusów, grach strategicznych czy czytaniu książek. Natomiast działacze szukają coraz to nowych aktywności, wpinają się na drzewa i chcą wypróbować kolejne dyscypliny sportu. Pamiętaj, aby zapewnić swojemu dziecku balans pomiędzy tymi dwiema formami spędzania czasu.

Nauka w wakacje to nauka przez zabawę

Quizy edukacyjne w Squli tworzone są przez specjalistów od gier komputerowych razem z doświadczonymi nauczycielami. Taka kombinacja sprawia, że wszystkie oferowane przez nas ćwiczenia i zadania są wartościową formą rozrywki dla Twojego dziecka! A jednocześnie to nauka w wakacje i nie tylko. Bo czas spędzony ze Squlą to nauka przez zabawę!

Shop

Z jednym kontem graj na komputerze i w aplikacji.

Już od 12,50 zł /miesiąc