Czy nauczyciel zawsze ma rację?

Ryanne

Czy zawsze czułeś się uczciwie traktowany przez swoich nauczycieli? Czy miałeś kiedyś taką sytuację, że absolutnie nie zgadzałeś się ze zdaniem swojego wychowawcy? Albo z oceną, którą Ci wystawił? Twoje dziecko zapewne też kiedyś zada Ci pytanie: Czy nauczyciel zawsze ma rację?

Zacznijmy może od tego, że nie ma ludzi nieomylnych. Nikt nie może mieć zawsze racji, człowiek nie jest w stanie wiedzieć wszystkiego o wszystkim. Dlatego w swojej naturze decyduje się zostać ekspertem w danej dziedzinie, która go interesuje. Wybiera studia na temat pasjonującego go zagadnienia, a potem rozpoczyna pracę w tym kierunku. Kiedy kilka lat pracuje na danym stanowisku – można go uznać za doświadczonego eksperta w danej dziedzinie. Są jednak branże, w których trzeba się ciągle dokształcać. Specjaliści z dziedziny technologii czy informatyki muszą być nieustannie na bieżąco z nowinkami z ich branży. Podobnie jest z nauczycielami. Świat zmienia się nieustannie, powstają nowe teorie, nowe książki, nieustannie zachodzą zmiany terytorialne, wciąż odkrywane są nowe planety, historia wciąż zapisuje swoje nowe karty, a nauka ciągle bada najbardziej fascynujące i najbardziej tajemnicze zjawisko na Ziemi, jakim jest… człowiek. I bezustannie odkrywa na jego temat nowe fakty.

Większość nauczycieli ma świadomość, że wiedza, którą zdobyli na studiach i którą przekazują dalej uczniom, musi być co jakiś czas uzupełniana oraz aktualizowana. Większość – aczkolwiek zdarzają się wyjątki. Również dziesięć lat temu uczono nas innych rzeczy. Jeszcze dziesięć lat temu niemożliwym było stworzenie całego, dwugodzinnego filmu w technologii 3D. Dziesięć lat temu pierwsze zajęcia z informatyki odbywały się na komputerach, które uznawane są obecnie za archaiczne, a uczono wówczas programów, które dziś już nawet nie istnieją. Świat poszedł do przodu – a wraz z nim nauczyciele. Jednak tu trzeba przyznać, że nie wszyscy…

Również kiedy Twoje dziecko przychodzi do domu i mówi, że nauczyciel wystawił mu niesprawiedliwą ocenę, dziecko może mieć w tym trochę racji. Cóż, chyba tylko matematyka ma jeden jasny wynik końcowy i tu nauczyciel może zastosować bezdyskusyjną punktację. Jednak pisząc wypracowanie z języka polskiego Twoje dziecko będzie nie tylko oceniane na podstawie składni i błędów, ale również na podstawie swojego stylu, który w pewien sposób będzie oceniony subiektywnie przez nauczyciela, a raczej przez… jego literackie preferencje. Nauczyciel też człowiek i bywa w swoich ocenach subiektywny. W idealnym świecie wszyscy nauczyciele byliby obiektywni, wszechwiedzący i mieli zawsze rację we wszystkim, ale nie żyjemy w idealnym świecie, stąd każdemu z nas zdarza się popełniać błędy. Najważniejsze jednak, aby te błędy nie zniechęcały dziecka do nauki i ogólnie do danego przedmiotu…

Czy nauczyciel zawsze ma rację? Oczywiście, że nie. Jednak nawet jeśli i my, i nasze dziecko nie będziemy zgadzać się z oceną czy sposobem nauczania danego nauczyciela – to warto porozmawiać z nauczycielem na ten temat i przedstawić nasz punkt widzenia. Zamiast debatować nad tym, kto ma rację, lepiej poszukać wspólnie rozwiązania problemu. Warto uczyć nasze dziecko, aby walczyło o swoje zdanie oraz swoje poglądy, ale też pamiętajmy o nauce szacunku do autorytetów i ogólnie – szacunku do drugiego człowieka. Nawet jeśli się z nim nie zgadzamy i wiemy, że nie ma on racji…

Shop

Z jednym kontem graj na komputerze i w aplikacji.

Już od 12,50 zł /miesiąc