Czy podstawowa edukacja szkolna wydobywa cały potencjał uczniów?

Magdalena


Mimo, że podstawowy program nauczania niektórym wydaje się być wypchany po brzegi, dla wielu uczniów może okazać się niewystarczający. Co prawda szkolne nauczanie nie ogranicza ich ogólnego rozwoju intelektualnego, ale często nie daje możliwości do rozwoju dodatkowych zainteresowań, pasji i szlifowania wyjątkowych umiejętności. Dlatego też, doskonałym rozwiązaniem są zajęcia dodatkowe, które nie tylko wspierają rozwój dzieci i młodzieży na wielu płaszczyznach, ale też odpowiadają na indywidualne potrzeby.

Dlaczego zajęcia dodatkowe są potrzebne?

Zajęcia dodatkowe już dawno przestały kojarzyć się wyłącznie z “korkami” i zakuwaniem tego, w czym uczniowie mają braki w szkole. Jest to nie tylko przestrzeń na “podciągnięcie się” w szkolnych przedmiotach, ale przede wszystkim jest to okazja do rozwijania czy pogłębiania zainteresowań oraz pasji dzieci i młodzieży. To właśnie na zajęciach dodatkowych uczniowie mogą skupić się dokładnie na tym, co chcą robić i co sprawia im przyjemność, rozwijać się w kierunku, który interesuje ich najbardziej lub poszukiwać nowych pasji – gry na instrumencie, uprawiania konkretnej dziedziny sportu, nauki nowych języków, czy programowania.

Aby jak najbardziej uatrakcyjnić zajęcia dodatkowe, oferujące je placówki stawiają nie tylko na naukę, ale też rozrywkę. Aktywności pozalekcyjne mają, oprócz poszerzania wiedzy, sprawiać przyjemność, bawić, być okazją do nawiązywania więzi i stwarzać możliwości do poszukiwania tego, w czym dzieci czują się dobrze i z czym mogą wiązać swoją przyszłość. Bez presji czy straszenia słabymi stopniami.

Jakie są największe zalety zajęć dodatkowych?

Wiadomo, że każde zajęcia dodatkowe mają swoje osobne atuty, ale traktując je jako ogół, za największę na pewno możemy uznać:

  • możliwość odkrywania przez dzieci ich talentów czy mocnych stron,
  • okazja do lepszego rozwoju i poszerzania horyzontów,
  • próbowanie i odkrywanie nowych pasji i zainteresowań,
  • możliwość ukierunkowania się na przyszłość,
  • zdobywanie nowych znajomości, rozwój więzi społecznych.

Tradycyjne zajęcia czy platformy edukacyjne? Co wybrać?

Zajęcia dodatkowe dziś to nie tylko tradycyjne spotkania w szkółkach, klubach czy salkach edukacyjnych. Wiele z pozalekcyjnych aktywności odbywa się teraz w Internecie i jest formą, na którą decyduje się coraz więcej osób. Dzieje się tak przede wszystkim z uwagi na oszczędność czasu na dojazdy czy brak danych zajęć w danym mieście. Stąd coraz więcej placówek oferujących zajęcia dodatkowe, o ile jest to możliwe, udostępnia je w formie stacjonarnej i online. Przykładem są zajęcia z kodowania dla dzieci i młodzieży w szkole Giganci Programowania

Coraz większą popularność zyskują także platformy do nauki online, gdzie można realizować zajęcia w dogodnym dla siebie czasie i widzieć postępy, jakie robi się w nauce. Największą platformą do nauki online jest Squla, która składa się z ponad 65 tysięcy gier, zabaw edukacyjnych i zagadek przygotowanych w oparciu o podstawę programową MEiN. Ucząc się ze Squlą dzieci samodzielnie utrwalają i poszerzają wiedzę, a przede wszystkim osiągają 40% lepsze wyniki w nauce i lepiej wypadają na klasówkach. Dodatkową motywacją na tego typu platformach jest możliwość zdobycia atrakcyjnych nagród, co wpływa na poziom zaangażowania i sprawia, że nauka staje się atrakcyjna.  

Jak wybrać odpowiednie zajęcia dodatkowe?

Trzeba przyznać, że wybór zajęć pozalekcyjnych dla dziecka nie jest łatwym zadaniem. Z jednej strony powodem jest bardzo duża oferta różnorodnych aktywności, a z drugiej selekcja tych, na których dziecko faktycznie będzie się rozwijać i z chęcią na nie uczęszczać. Zajęcia językowe, sportowe, muzyczne, korepetycje z przedmiotów szkolnych – na które postawić?

Przede wszystkim trzeba zapytać dziecko, na jakie zajęcia chciałoby uczęszczać, obserwować to, czym się interesuje i w czym czuje się dobrze. A co jeśli mimo tego, wciąż nie wiemy na co się zdecydować? Tutaj z pomocą przychodzą dni otwarte w szkółkach, klubach sportowych czy bezpłatne lekcje próbne i pokazowe. 

Taką możliwość dają właśnie Giganci Programowania, którzy dwa razy do roku organizują bezpłatne warsztaty programowania “Koduj z Gigantami”, podczas których dzieci i młodzież mogą sprawdzić się w roli programisty i stworzyć swoje pierwsze programistyczne projekty. Jeśli Twoje dziecko w wieku 7-18 lat spędza dużo czasu przed komputerem, może właśnie nowe technologie okażą się jego mocną stroną. Najbliższe warsztaty odbywać się będą przez cały wrzesień w całej Polsce – stacjonarnie oraz online. Szczegóły oraz zapisy znajdują się na stronie www.kodujzgigantami.pl