A jak dorosnę, to zostanę…

Ryanne

Czy fascynacja dinozaurami Twojego dziecka może oznaczać, że zostanie paleontologiem? Czy dzieci, które całymi dniami mogą przesiadywać przed ekranem komputera, zwiążą swoją przyszłość z informatyką? Ile marzeń oraz fascynacji z dzieciństwa realizujemy w dorosłym życiu?


Chyba każde dziecko było kiedyś poproszone przez nauczyciela o narysowanie siebie w przyszłości. Kim zostaniesz, jak będziesz dorosły? – słyszą dzieci. Strażakiem! Policjantem! Baleriną! Nauczycielką! Lekarzem!  Ile jednak z tych marzeń rzeczywiście się spełniło? A raczej należałoby zapytać – ile z tych marzeń nie zmieniło się w trakcie dorastania?

Marzenia, oczywiście, to bardzo dobra rzecz, ale i zmiana marzeń również niekoniecznie jest zła. Oczywiście pod warunkiem, że nie zmieniają się one co tydzień, wówczas trudno o upór i konsekwencję w ich realizowaniu. Jednak prawda jest taka, że wszystko zaczyna się od marzeń. Jak więc pomóc dziecku w ich odkrywaniu oraz w ich realizowaniu?

Warto stworzyć mu warunki, aby mogło rozwijać swoje pasje i odkrywać nowe. Nie można też zmuszać dzieci do kontynuowania aktywności, które je nie ciekawią i z których nie czerpią radości. Jeśli Twoje dziecko nudzi się na lekcjach gry na gitarze lub pianinie, być może kariera muzyczna nie jest mu pisana. Jeśli nie chce grać w tenisa, to może sprawdzi się w sportach drużynowych, jak koszykówka lub piłka nożna? Bądź na odwrót? Warto próbować nowych rzeczy, a nuż któraś z nich tak pochłonie i zaabsorbuje Twoją pociechę, że odda się jej całkowicie i zwiąże z nią swoją przyszłość?

Twoje dziecko uwielbia malować? Stwórz mu warunki do twórczej pracy. Postaraj się znaleźć w domu biurko, przy którym może spokojnie pracować bądź stwórz mu małą „pracownię”, własne „atelier”, w którym będzie przechowywać swoje prace i materiały. W którym będzie mogło malować do woli.

Warto wspierać dzieci w ich pasji. Nigdy nie jest ani za wcześnie, ani za późno na kurs malarski, kurs szycia na maszynie, lekcje programowania (Scratch to nowa misja w Squli dla klas 4–6, dzięki której Twoje dziecko nauczy się podstaw programowania) lub karnet na basen. Jeśli Twoja pociecha ma nietypowe hobby jak na swój wiek, również nie zniechęcaj jej! Lubi gotować albo piec ciasta? Spróbujcie zrobić coś razem w kuchni. Ogród to pasja Twojego dziecka? Wyznacz mu kawałek działki, którym może się zająć. Interesuje się filmami? Może pomożesz mu nakręcić amatorski film na telefonie komórkowym? Zawsze znajdzie się sposób, aby wspierać dziecko w jego marzeniach i pomóc mu je rozwijać.

Kto wie, co przyniesie przyszłość, ale jak mówi stare przysłowie, ziarno zasiane w młodości na pewno przyniesie owoc w późniejszym wieku!

Shop

Tylko teraz aż 60 zł zniżki na abonament roczny!

Już od 12,50 zł /miesiąc