Jak motywować dziecko do nauki?

Ryanne

Odwieczne pytanie i dylemat wszystkich rodziców – nagradzać czy nie nagradzać dziecko za wyniki w nauce? A jak nagradzać – to w jaki sposób? Jak motywować dziecko do nauki najlepiej i najskuteczniej? Squla ma dla Was kilka wskazówek! Twoje dziecko nie zawsze chętnie garnie się do nauki? Nie chce odrobić zadania domowego? Z oporem uczy się dla klasówki? Spokojnie! Jest kilka sposobów na to, jak motywować dziecko do nauki!

Praca zespołowa to podstawa!

To ważne, aby oboje rodziców ustaliło taką samą metodę motywowania dziecka. Również współpraca rodzic – nauczyciel odgrywa tu kluczową rolę. Warto porozmawiać z nauczycielami kilku przedmiotów, jak radzi sobie nasza pociecha. Z jakich przedmiotów idzie jej dobrze i jakie przedmioty lubi, a z których nie radzi sobie zbyt dobrze. To, że nasze dziecko nie jest omnibusem ze wszystkim przedmiotów, nie oznacza, że nie ma ambicji. Może woli skupić się bardziej na przedmiotach, które je interesują? Może woli bardziej naukę języków i historię, niż matematykę? A może jest bardziej umysłem ścisłym i przedmioty humanistyczne nudzą je? Pozwól rozwijać swojemu dziecku jego zainteresowania oraz umiejętności. Nie musi mieć piątek ze wszystkich przedmiotów. Warto zachęcać dziecko do nauki tych przedmiotów, które lubi i które je interesują, co oczywiście nie znaczy, że ma przestać uczyć się całej reszty. A jeśli Twoje dziecko ma naprawdę problem z danym przedmiotem, może należy pomyśleć o korepetycjach? Czasem odpowiedni nauczyciel potrafi zachęcić dzieci do nauki nawet najbardziej nielubianego przedmiotu!

Nigdy nie płać swojemu dziecku za naukę!

Zastanawiasz się jak motywować dziecko do nauki? Nagradzaj je za wyniki, ale nie za to, że po długich namowach, prośbach i groźbach wreszcie usiadło do książek i zaczęło się uczyć. Warto nagradzać swoją pociechę, która na przykład, miała trudność z danym przedmiotem i po intensywnej pracy uzyskała z niego na klasówce dobrą ocenę. Pamiętaj, że nie musisz nagradzać tylko szóstek i piątek. Nagradzaj wysiłek swojego dziecka, który wyszedł sam od niego. Nagrodą nie powinny być jednak pieniądze, ale na przykład pójście razem na kręgle czy do kina. Będzie to nie tylko fajna nagroda dla Twojej pociechy, ale i fantastyczny czas spędzony razem! Również miłe słowa pochwały i okazanie dziecku, że jesteśmy z niego dumni, są już nagrodą samą w sobie!

Jak motywować dziecko do nauki? Nie porównuj swoich dzieci do ich koleżanek czy kolegów w klasie.

Dla dziecka nie będzie to miłą motywacją, jeśli zapytasz je: A jaką ocenę dostał Jaś? Piątkę? No widzisz! Mogłeś się lepiej przygotować! Albo: Twój brat zawsze dostawał same piątki na klasówkach… Nawet jeśli takie słowa zmotywują Twoje dziecko, to porównywanie się do innych może zostać mu do końca życia. A prawda jest taka, że zawsze znajdą się lepsi i zawsze znajdą się gorsi. Jeśli zastanawiasz się jak motywować dziecko do nauki, nie krytykuj swojego dziecka, nie oceniaj go, ale daj mu też do zrozumienia, że jego przyszłość w dużej mierze zależy od jego pracy. Im ciężej będzie pracować, tym lepszą może mieć przyszłość. Sukces nie jest wynikiem szczęścia, ale właśnie ciężkiej pracy, wytrwałości oraz samozaparcia. Twoje dziecko może nie odczuwać tego jeszcze w szkole podstawowej, ale warto wyjaśnić mu, że dobre wyniki w nauce uzyskane teraz, zaprocentują dostaniem się do dobrego liceum, a po dobrym liceum nasze dziecko na pewno dostanie się na upragnione studia! A dobre studia pozwolą mu w przyszłości dostać pracę marzeń. Jednak to wszystko zaczyna się od… szkoły podstawowej!

PS Pamiętaj, że nauka może też być świetną zabawą! A dzięki Squli Twoje dziecko może właśnie uczyć się poprzez zabawę!

Podobne artykuły:

Daj dziecku wolność. O zabawie swobodnej,  która uczy mimochodem

Portal edukacyjny – zabawa, nauka, inspiracja dziecka

Gry edukacyjne dla dzieci drogą do wiedzy

Shop

Z jednym kontem graj na komputerze i w aplikacji.

Już od 12,50 zł /miesiąc