Jak nauczyć dziecko dzielenia

Elżbieta Prochownik

Każda opanowana nowa umiejętność dziecka napawa nas, rodziców dumą. Szczególną radość sprawiają nam nauczone i zautomatyzowane kompetencje szkolne związane z matematyką, gdyż ta bywa abstrakcyjna dla młodego umysłu. Pierwszą trudną nową wiedzą dla dziecka jest tabliczka mnożenia oraz tabliczka dzielenia. Zastanawiasz się jak nauczyć dziecko dzielenia? Na ogół dzielenie poprzedza nauka mnożenia, więc warto, by była ona dobrze opanowana, a może to zagwarantować łatwiejszy start w dzielenie. O tym, jak nauczyć dziecko dzielić na ciekawych przykładach, dowiecie się, czytając dalej.

Jak wytłumaczyć dziecku dzielenie?

Zacząć należy od tego, jak wytłumaczyć dziecku dzielenie, a żeby to zrobić, należy samemu sobie uświadomić, co to oznacza. Tabliczka dzielenia to inaczej rozdzielenie na równe części. Dla dziecka najlepiej będzie, gdy nauczymy go tego w możliwie najłatwiejszy, najprzystępniejszy dla niego sposób, a najlepiej – na przykładach z życia codziennego oraz z otaczającego go świata. Mogą się do tego przydać zabawki, owoce, ubrania oraz to, co tylko podpowiada nam nasza dorosła wyobraźnia. Weźmy dziecko na zakupy, zaangażujmy w parowanie skarpetek oraz szykowanie podwieczorku – powiedzmy, by dziecko obrało pomarańczę i rozłożyło dla każdego członka rodziny oraz, w późniejszym etapie, nazwijmy, że wykonało właśnie ćwiczenie dzielenia, które miało na celu go wdrożyć w edukację matematyki. Dziecko uczy się bardzo szybko, zwłaszcza kiedy rodzic daje przykład. Wspólna nauka, gdzie w grę wchodzi tabliczka dzielenia i tym samym mnożenie w formie zabawy z pewnością wpłynie na szybsze poznanie i tym samym, oswojenie się z nowymi działaniami matematycznymi.

Jak pomóc dziecku w nauce dzielenia?

Materiały pomagające dziecku w nauce nie muszą być wyszukane, a co więcej, nawet lepiej, gdy takie nie będą. Pierwszą i chyba najważniejszą pomocą matematyczną są… nasze palce oraz sprawne wykonywanie działań z ich pomocą, dlatego tak ważne jest, by uświadomić dziecko i zachęcić do ich używania. Ciekawym pomysłem jest to, by do nauki tabliczki mnożenia i dzielenia, choć najpierw nie do końca świadomie, używać ulubionych zabawek naszego malucha.

Proste sposoby na dzielenie 

Nauka dzielenia wcale nie musi być skomplikowana. Praktycznym narzędziem w rękach naszego dziecka będą np. koraliki do nawlekania lub małe samochodziki oraz pluszaki. Dobrym pomysłem będzie też wyposażenie pokoju dziecka w liczydło, sorter czy gry z pionkami. Pierwszym krokiem niech zatem stanie się otoczenie dziecka przedmiotami związanymi z matematyką, które rozwiną go manualnie, a później matematycznie. Być może w taki sposób późniejsza tabliczka dzielenia i sama jej nauka będzie sprawiała więcej radości.

Nauka dzielenia poprzez zabawę

Prostym sposobem na dzielenie, będzie zabawa. Poniżej przytaczam kilka przykładów, którymi najpierw nieświadomie wprowadzimy dziecko w świat nauki dzielenia, a z czasem stanie się ona łatwa i przyjemna, a dodatkowo, da miłe wspomnienia wspólnie spędzonego czasu. Oto one:

  1. Wspólne zakupy z listą produktów dla każdego członka rodziny, tzw. owocowa matematyka. Najpierw kupujemy potrzebną ilość owoców, a w domu dzielimy dla każdego po tyle samo. Nazywamy głośno liczby, np. kupiliśmy 10 jabłek, a jest nas w domu 5. Każdy dostanie po 2 jabłka. 
  2. Podwieczorek dla pluszaków. Układamy pluszaki na krzesłach i szykujemy im smakołyki, wycinając z papieru wcześniej narysowane, np. pizze (nad liczbą pluszaków oraz narysowanych wytworów czuwają rodzice).
  3. Zabawa w kwiaciarnię. Nazbierajcie określoną liczbę kwiatków i podzielcie między dwie miłe sąsiadki. 
  4. Słodkie chwile. Podzielmy tabliczkę czekolady między domowników, a gdy unikamy cukru, śmiało, zróbmy to z plastrami ogórka lub truskawkami. 
  5. Zabawa klockami. Rozdzielenie po równo klocków między bawiące się dzieci.
  6. Zabawa w odgadywanie wyniku dzielenia. Pytanie „ile to będzie 6:3?” można zastąpić, zamienić na „ile 3 trzeba dodać, żeby otrzymać 6?” lub „ile 3 zmieści się w 6?”. 

Przykłady te można mnożyć, a dzieli nas od tego tylko nasza wyobraźnia, więc śmiało, próbujmy, wymyślajmy, umilajmy ten wartościowy czas naszego dziecka. Pytanie pojawia się, gdy podczas dzielenia, zostaje nam jakaś reszta, jednak na etapie poznawania tego działania, staramy się operować liczbami adekwatnie do umiejętności dziecka. Pamiętaj, że aby nauczyć dziecko, tabliczka dzielenia i sama nauka nie może zniechęcać. Staraj się ją podzielić na kilka etapów. 

Jak nauczyć dziecko mnożyć i dzielić

Starsze dziecko będzie zachwycone treningiem mnożenia i dzielenia, który łatwo można wykonać czy to w domu, czy w samochodzie. Dzieci lubią zadania na czas lub na małą nagrodę motywacyjną, typu jedno dobrze wykonane działanie = 5 minut przy komputerze. Ponadto można dziecku zrobić tzw. minutówkę, polegającą na wykonywaniu działań arytmetycznych w określonym czasie. Dla aktywnych i lubiących wysokie technologie dostępne są aplikacje z zadaniami z zakresu matematyki, a na specjalnych platformach można odnaleźć zadania zawierające prawie nieskończoną ilość ćwiczeń. A kiedy mowa o aplikacjach wspierających naukę warto skorzystać z platformy Squla. Wykorzystuje ona różne narzędzia i technologie, które stanowią atrakcyjną formę doskonalenia i zdobywania wiedzy w wielu kategoriach. Wypróbuj i przekonaj się, że dzięki niej tabliczka dzielenia sprawi maluchowi samą przyjemność.

Jak nauczyć dziecko tabliczki dzielenia

Przyswajanie umiejętności tabliczki mnożenia i dzielenia sprawia wielu dzieciom trudności. Niemniej jednak jest to jedna z podstawowych sprawności matematycznych, budująca cały system, a znajomość jej naprawdę przydaje się w życiu dorosłym, co często jest motywacją do nauki. Jak nauczyć dziecko dzielenia? Jak sprawić, żeby tabliczka dzielenia była przyjemną czynnością? Dzieci, widząc, że teoria poznana w szkole ma realny wpływ na życie codzienne, chętniej, sprawniej i naturalniej nabywają nowe, często trudne, kompetencje. 

Zobacz również:

Shop

Z jednym kontem graj na komputerze i w aplikacji.

Już od 12,50 zł /miesiąc