Jak nauczyć dziecko liczyć? Nauka liczenia w formie zabawy od najmłodszych lat.

Elżbieta Prochownik

Wielu rodziców wspominając swoje doświadczenia związane z lekcjami matematyki w szkole, zastanawia się jak nauczyć dziecko matematyki, aby proces nauki liczenia ich dzieci nie tylko przyniósł oczekiwane efekty, ale również przebiegał bez trudności, zniechęcenia i problemów. Jak nauczyć dziecko liczyć? Jakie są metody nauki matematyki i jak wytłumaczyć dziecku, o co w tym wszystkim chodzi? O tym przeczytasz w artykule.

Jak nauczyć dziecko liczyć?

Jak nauczyć dziecko matematyki? Zacznij od zabawy! Blaise Pascal, znany francuski matematyk określił w jednym zdaniu – matematyka dla dzieci jest dziedziną tak poważną, że nie wolno zmarnować żadnej okazji, by uczynić ją bardziej zabawną. Jest to najważniejsza wskazówka dla dorosłych, którzy chcą nauczyć dzieci matematyki. Umiejętność liczenia nie powinna być oparta na suchych faktach, a wprost przeciwnie – ma się kojarzyć z przyjemnością.

Dlaczego matematyka dla dzieci jest ważna?

Znani psychologowie i matematycy wskazują, że nauka matematyki jest niezwykle ważna, ponieważ wspiera wszechstronny rozwój człowieka. I tym samym nazywana jest królową nauk. Czy tak faktycznie jest? Jak nauczyć dziecko matematyki? 

Zdaniem doktor Anety Czerskiej, specjalisty rozwoju małych dzieci, wczesna nauka matematyki niesie same korzyści. Pomnaża inteligencję, ćwiczy myślenie operacyjne, wyobraźnię i pamięć, uczy rozumowania i dostrzegania szczegółów, usprawnia liczenie w pamięci, stymuluje wzrok, słuch i mowę, a także rozwija i zapobiega zanikowi naturalnych zdolności matematycznych, które są charakterystyczne dla każdego małego dziecka. Doktor Krzysztof Ciesielski podkreśla z kolei, że matematyka dla dzieci kształtuje umiejętność „kombinowania”. Stanowi świetny trening dla umysłu do rozwiązywania pojawiających się w życiu problemów – zarówno drobnych, jak i poważniejszych.

Nauka liczenia to nauka logicznego myślenia

Nauka logicznego myślenia dla dzieci to coś, o czym warto myśleć już u najmłodszych dzieci. Małe dzieci szukają nowych doznań i uwielbiają poznawać świat. Warto zatem to wykorzystać i poprzez zabawy matematyczne dla dzieci kształtować umiejętności, jednocześnie zapewniając im prawidłowy rozwój.

Kiedy zacząć uczyć dziecko liczyć?

Kiedy zacząć uczyć dziecko liczyć? W świetle współczesnych wyników badań odpowiedź jest jednoznaczna – im wcześniej, tym lepiej. Potwierdzono naukowo, że każde zdrowe niemowlę dysponuje szeregiem naturalnych, wrodzonych zdolności matematycznych, które zaczynają w pewnym momencie wygasać. Proces ten zaczyna się od 6 miesiąca życia, ale nasila się około 3 roku życia. Oznacza to, że należy uczyć dziecko liczyć tak wcześnie, jak jest to tylko możliwe, czyli od urodzenia. 

Jak wygląda proces nauki liczenia?

A zatem jak nauczyć dziecko liczyć i idąc dalej, jak nauczyć dziecko matematyki? Specjaliście edukacji matematycznej małych dzieci twierdzą, że dzieci przychodzą na świat z rodzajem instynktu matematycznego i aby poszerzyć naturalne zdolności matematyczne, wystarczy nie przeszkadzać w rozwoju tych uzdolnień matematycznych, ewentualnie nieco im pomóc. Nauka matematyki czy nauka liczenia u dziecka zaczyna się w czasie poznawania jego najbliższego otoczenia

Dzieci zaczynają od przyswajania sobie prawidłowości, których należy przestrzegać przy liczeniu. Równolegle, ale powoli uczą się liczebników, którymi posługują się, przeliczając różne przedmioty. A to oznacza, że proces nauki liczenia rozpoczyna się w chwili, kiedy dziecko wyodrębnia w otoczeniu przedmioty, jakie chce policzyć i wskazuje je gestem lub wzrokiem. Następnie dziecko dotyka przedmioty paluszkiem i określa je znanymi liczebnikami. I na tym etapie nauki często bywa tak, że dziecko wskazując kolejne przedmioty, posługuje się naprzemiennie tylko dwoma liczebnikami, które zna, np. jeden, dwa. Bywa również i tak,  że licząc jeden przedmiot, dotyka go kilka razy. 

Jak zachęcić dziecko do liczenia?

Zastanawiasz się jak zachęcić dziecko do nauki liczenia? Nauka liczenia powinna dostarczać tylko pozytywne skojarzenia. Najważniejszy jest wspólnie spędzany czas połączony z zabawą i nauką, ale także zaangażowanie dzieci do pomocy podczas codziennych prac domowych. Takie podejście pozwoli osiągnąć lepsze rezultaty w nauce matematyki. 

Poznawanie liczb może być dla dziecka świetną zabawą tylko wtedy, gdy zostaną zastosowane właściwe metody nauczania dostosowane do poziomu rozwoju dziecka. Do podjęcia nauki liczenia zachęci dziecko także wykorzystanie ulubionych zabawek, atrakcyjnych pomocy i kreatywnych zabaw, dzięki którym każde dziecko będzie pozytywnie kojarzyło naukę matematyki. Na pytanie, jak nauczyć dziecko matematyki i idąc tym tropem dalej, czyli jak nauczyć dziecko liczyć w pamięci, znakomitą odpowiedzią będzie również gra zręcznościowa „aktywny trójkąt”. Pozwoli opanować kolory i kształty, ale także zależności między liczbami.

Jak nauczyć dziecko liczyć w formie zabawy?

Jak nauczyć dziecko matematyki w formie zabawy i czy to jest możliwe? Tak! Do nauki liczenia można wykorzystać tak naprawdę każdą możliwą sytuację. Dzieci mogą uczyć się liczyć wszędzie i o każdej porze. Tak naprawdę to nie ma żadnych ograniczeń w wyszukiwaniu przedmiotów do przeliczenia i dalszej matematyki dla dzieci. Warto jednak pamiętać o tym, aby zachęcać dziecko, żeby to ono samodzielnie wybierało obiekty, które chce policzyć. 

Ważne jest jednak, aby po pewnym czasie wspólnego liczenia dziecka z dorosłym, dziecko samo zaczęło podejmować liczenie samodzielnie. Jak tego dokonać? Należy pamiętać, że nie wolno co chwilę poprawiać dziecka, bo możemy doprowadzić do całkowitego zniechęcenia nauką. Na wczesnym etapie liczenie dla dzieci ma być taką samą zabawą jak np. układanie klocków. 

Nauka liczenia do 10

Kiedy dziecko liczy do 10? Naukę liczenia należy rozpocząć od stworzenia takich sytuacji, które będą sprzyjać rozwijaniu tych umiejętności. Na początku każdego ćwiczenia należy wyodrębnić gestem lub wzrokiem obiekty, które dziecko ma przeliczyć, a następnie skłonić dziecko do oszacowania, ile ich jest. Można to zrobić, zadając pytanie – jak myślisz, ile ich jest? Najważniejsze, aby dziecko podało liczbę, nie zważając na to, czy będzie ona prawidłowa. Kolejny krok to poproszenie o przeliczenie przedmiotów. Nie powinno się wtedy przerywać dziecku, ani go nie poprawiać, tylko uważnie obserwować. Kiedy dziecko poda wynik, można zaproponować pokaz prawidłowego liczenia, czyli np. wskazywanie palcem każdego liczonego przedmiotu i wypowiadanie kolejnego liczebnika ze zwróceniem uwagi na zaakcentowanie tego ostatniego, bo to on określa właściwą ilość przedmiotów. 

Pamiętajmy, że to od nas dorosłych zależy zachęcanie dziecka do wspólnego przeliczania i sprawdzania jego postępów. Można to zrobić np. podczas wcielania się w jakieś postacie – np. wiewiórka, która przelicza swoje orzeszki i popełnia błędy. Jeśli dziecko nie zauważy błędów w liczeniu, to należy nadal prowadzić ćwiczenia w danym zakresie liczbowym. Jeśli dziecko wychwyci błędy i poprawi je, jest to sygnał, że można zachęcić go do rozszerzenia zakresu liczenia. Ucząc dziecko liczyć w zakresie 10, należy najpierw pokazać, jak wygląda zbiór dwóch elementów, a jak trzech elementów, a w dalszej kolejności pokazać jak zapisuje się te liczby cyframi.

Nauka liczenia do 20

Jak nauczyć dziecko liczyć do 20? Naukę liczenia do 20 powinno rozpocząć się, gdy dziecko opanuje już liczenie w zakresie 10. Ważne jest, by dziecko nie uczyło się na pamięć kolejnych liczb, tylko poznawało je poprzez wykonywanie wielu atrakcyjnych ćwiczeń w formie zabawy. Należy jednak pamiętać, że tylko systematyczna nauka przynosi oczekiwane efekty, a dziecko, by nauczyć się liczyć, musi samodzielnie eksperymentować i wyciągać właściwe wnioski.

Nauka dodawania i odejmowania do 20

Wczesna matematyka to także nauka dodawania i odejmowania, która łączy się ściśle z dziecięcą nauką liczenia. Z czasem przedmioty przeliczane zastępowane są paluszkami. Wówczas prostowanie paluszków zastępuje dosuwanie przedmiotów i oznacza dodawanie, a uginanie oznacza ich odejmowanie. Dzieci po każdej takiej czynności przeliczają od początku paluszki i w tej sposób określają wynik dodawania bądź odejmowania. 

To jednak nie koniec nauki. Po opanowaniu tego etapu należy rozpocząć kolejny, polegający na doliczaniu lub odliczaniu, a następnie podaniu wyniku. Jeśli dziecko zdoła opanować taki sposób dodawania i odejmowania, a to wymaga olbrzymiej ilości ćwiczeń, to wtedy można przystąpić do ostatniego etapu nauki, czyli liczenia w pamięci. 

Aplikacje do nauki liczenia

Matematyka dla dzieci to nie tylko dodawanie i odejmowanie na paluszkach. W nauce liczenia warto wykorzystać zainteresowanie dzieci urządzeniami elektronicznymi, takimi jak komputery, tablety czy telefony komórkowe. Urządzenia te mogą okazać się bardzo pomocne w nauce liczenia. Istnieje wiele aplikacji i programów, które podpowiadają jak nauczyć dziecko matematyki. Zostały one skonstruowane w taki sposób, aby dzieci przyswajały wiedzę w atrakcyjny dla nich sposób. Warto więc pokazać dziecku zabawy związane z nauką liczenia, które są dostępne w sieci. Zapoznaj je także z bogatą propozycją na platformach edukacyjnych, np. Squli

Jeśli zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko liczyć to pamiętaj, że niezwykle ważnym elementem nauki matematyki jest prowadzenie jej z dzieckiem systematycznie od urodzenia i to w formie zabawy. Jest to ważny etap, który przygotuje dziecko do podjęcia nauki matematyki w szkole i przyczyni się do osiągania sukcesów w tej dziedzinie. 

FAQ

  • W jakim wieku dzieci uczą się liczyć?

Od najmłodszych lat, bo już po przyjściu na świat przejawiają uzdolnienia matematyczne. Dzieci odpowiednio motywowane i wspierane przez dorosłych odnoszą sukcesy w tej dziedzinie.

  • Jak szybko nauczyć się liczyć?

Z odpowiednim podejściem do nauki, które jest nastawione na myślenie, działanie i rozumowanie. Do nauki warto wykorzystać matematykę obecną w życiu codziennym i otoczeniu każdego człowieka.

  • Kiedy dziecko zaczyna liczyć w pamięci?

Nauka liczenia w pamięci to ostatni etap nauki liczenia. Najpierw dziecko musi opanować liczenie na przedmiotach, potem na palcach, a dopiero potem można rozpocząć trening liczenia w pamięci.

  • Kiedy dziecko powinno umieć dodawać i odejmować?

Dzieci w wieku 3-4 lat powinny umieć dodawać i odejmować w granicach pierwszej dziesiątki. Wcześniej dzieci potrafią jedynie ustalić wynik poprzez wykonywanie prostych czynności dokładania i odkładania.

  • Jak przekonać dziecko do nauki matematyki?

Pokazać dziecku zastosowanie matematyki w życiu codziennym. Stworzenie warunków do wspólnej zabawy z dorosłym i dostarczenie pozytywnych przeżyć powinno przekonać dziecko do jej nauki.

Zobacz również:

Shop

Z jednym kontem graj na komputerze i w aplikacji.

Już od 12,50 zł /miesiąc