Mamy dowody: Squla działa!

Magdalena

Wiedzieliśmy to od dawna, ale teraz udało nam się to naukowo udowodnić: Squla działa! Tak wynika z badań, które Squla przeprowadziła we współpracy z Uniwersytetem w Amsterdamie. Dotyczyły one spadku w poziomie wiedzy wśród prawie tysiąca uczniów szkół podstawowych w całej Holandii. Podczas letnich wakacji zbadano, jaki wpływ na to zjawisko miało korzystanie ze Squli. Dzieci, które grały w Squlę podczas wakacji, miały o 40% mniejsze braki w wiedzy, niż te, które nie ćwiczyły na platformie edukacyjnej. Wyniki badań zostały niedawno opublikowane na łamach International Journal of Education Research.

Czym jest spadek w poziomie wiedzy?

Braki w wiedzy, jakie dzieci wykazują w nauce po powrocie z wakacji, nazywane są potocznie spadkiem w poziomie wiedzy. Jest to rezultat długiej przerwy w powtarzaniu materiału edukacyjnego. A szkoda! Ponieważ dzieci, które po wakacjach nie nadążają za programem, często pozostają w tyle przez cały kolejny rok szkolny.

W Stanach Zjednoczonych to zjawisko nazywane jest “summer learning loss” i jest od dawna rozpoznawanym problemem. Jedno z pierwszych badań na ten temat pochodzi z 1973 roku. W Holandii po raz pierwszy tak intensywnie podjęto się zbadania tego zjawiska. We współpracy z Uniwersytetem w Amsterdamie Squla przeprowadziła badanie wśród 984 dzieci z 50 szkół w całej Holandii, które przeszły z klasy 1 do klasy 2.

Opłaca się ćwiczyć także w trakcie wakacji!

Przed wakacjami i po ich zakończeniu uczniowie rozwiązywali ten sam test sprawdzający umiejętności dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia. Następnie wszystkie dzieci otrzymały bezpłatne konto w Squli, aby ćwiczyć dodatkowe umiejętności podczas letnich wakacji. W pierwszym tygodniu po wakacjach te same dzieci ponownie przystąpiły do ​​testu. Pozwoliło to zmierzyć różnicę wyników między oboma momentami.

Co się okazało? Spadek w poziomie wiedzy niestety występuje również w Holandii. Po wakacjach umiejętności matematyczne dzieci znacznie się pogorszyły. Po wakacjach ich rezultaty były niższe o średnio 7 punktów. Dzieci, które grały w Squlę przez 15 minut tygodniowo podczas wakacji, poradziły sobie lepiej: odpowiadały lepiej na średnio 3 pytania więcej, niż ich rówieśnicy, którzy nie grali w Squlę. Innymi słowy, odrobina regularnej praktyki także w trakcie wakacji, pozwala zniwelować braki w wiedzy o około 40%. Dlatego warto ćwiczyć podczas wakacji!

Roger Smeets, analityk danych w Squla, jest dumny z tych rezultatów: „W Squli nieustannie zastanawiamy się czy dzieci uczą się podczas gry na platformie. To łatwe pytanie, ale trudno na nie odpowiedzieć. Dzieje się tak głównie dlatego, że widzimy tylko, co robią dzieci na naszej platformie, ale nie widzimy tego, co dzieje się poza nią, na przykład w szkole lub w relacjach z rodzicem. Załóżmy, że na przestrzeni miesiąca widzimy, że dziecko coraz lepiej radzi sobie z dodawaniem na naszej platformie. Czy to dlatego, że dużo ćwiczy w Squli, czy też dlatego, że jednocześnie uczy się dodawania w szkole? Dlatego zdecydowaliśmy się przeprowadzić badania podczas wakacji, ponieważ szkoła jest wtedy zamknięta. W ten sposób możemy wykluczyć jej wpływ na rezultaty.

15 minut ćwiczeń tygodniowo może mieć ogromny efekt

Nauczyciele szkół podstawowych zdają sobie sprawę z problemu. Czasem doradzają rodzicom, aby podczas wakacji ich dzieci kontynuowały ćwiczenia powtarzające informacje zdobyte w szkole. Nie trzeba tego robić w tradycyjny sposób z podręcznikiem i zeszytem. Zamiast tego można połączyć to z zabawą, mówi nauczycielka Marieke Franken z OBS de Springplank w Fijnaart w Brabancji. „Zobaczcie razem mapę kempingu, przeczytajcie broszurę wakacyjną lub pozwólcie dziecku obliczyć, ile pieniędzy potrzebujecie na lody.” Roger również podkreśla, że nauka powinna być zabawą.

Nauka przez zabawę ze Squlą

W Squli ćwiczysz materiał lekcyjny w formie gier i quizów. „Zauważamy, że dzieci zapamiętują więcej i więcej – mówi. „Mamy nadzieję, że uświadomimy rodzicom jak ważne są regularne powtórki i że mogą one zapobiec spadkowi poziomu wiedzy. Nawet jeśli ćwiczysz liczenie tylko przez piętnaście minut w tygodniu, to już robi różnicę! ”

Kilka wskazówek, jak zapobiec spadkowi w poziomie wiedzy

Jak upewnić się, że Twoje dziecko nie zostanie w tyle po wakacjach? Oto kilka wskazówek, jak zacząć razem. Uchylamy rąbka tajemnicy…

1. Wspólne czytanie

Oprócz umiejętności liczenia, to zdolność płynnego czytania pogarsza się najbardziej latem. Przed wyjazdem na wakacje zabierz swoje dziecko do biblioteki i pozwól mu wybrać książki, który zabierze ze sobą na kempin. Nawet czytanie komiksów już pomaga.

2. Połącz naukę z zabawą

Nic tak nie umila wakacji, jak wspólne gry. Wybierz grę, która wymaga kreatywności. Przykładowe gry, w których dziecko ćwiczy swoje umiejętności matematyczne to Rummikub czy Qwirkle. 

3. Dodawanie to też rodzaj gry

Wiele dzieci lubi rozwiązywać łamigłówki i gry. Postaraj się przedstawiać zadania matematyczne jako dobrą zabawę i umieszczaj je w aktualnym kontekście.  Poproś dziecko, aby obliczyło, jaką resztę powinieneś otrzymać, płacąc w restauracji lub supermarkecie. A ile tak naprawdę trzeba zapłacić, jeśli jest udzielona 20% zniżka? Albo przeczytajcie wspólnie przepis i zróbcie listę zakupów. Ile mleka potrzeba na 10 naleśników? A ile gramów mięsa potrzebne jest na grilla dla 4 osób?

Badanie zostało przeprowadzone we współpracy z Uniwersytetem w Amsterdamie i zostało zaakceptowane do publikacji przez International Journal for Educational Research. Artykuł w języku angielskim jest dostępny dla każdego.

Shop

Z jednym kontem graj na komputerze i w aplikacji.

Już od 12,50 zł /miesiąc