Jak nauczyć dziecko angielskiego – skuteczne sposoby

Elżbieta Prochownik

Język angielski w rankingu najczęściej używanych języków świata zaraz po języku chińskim zajmuje wysokie drugie miejsce. Mówi się, że jest to język biznesu. Liczba 1,5 mld uczniów na całym świecie pokazuje, że ten język naprawdę silnie oddziałuje na globalne społeczeństwo. Nie trudno się zatem dziwić, że troskliwi rodzice pragną uczyć dziecko języka angielskiego jak najwcześniej i wciąż szukają odpowiedzi na pytania: jak nauczyć dziecko angielskiego w domu? Jakie wybrać skuteczne metody? Jak dobrać właściwe materiały?

Dlaczego warto uczyć angielskiego już małe dzieci?

Uznaje się, że najkorzystniejszy okres do nauki języków przypada na pierwsze siedem lat życia. Maluchy mają predyspozycje i opanowanie języka angielskiego przychodzi im z łatwością. Wczesne uczenie się języka angielskiego dziecka wpływa także na rozwój intelektualny i psychologiczny dziecka. Uczenie się angielskiego oddziałuje na postęp umysłowy, ćwiczy pamięć, poszerza horyzonty, kształtuje ciekawość świata, a także świadomość kulturową i społeczną.

Niezmiernie ważnym argumentem przemawiającym za wczesnym podjęciem nauki języka angielskiego jest fakt, że dzieci poznają język angielski w podczas zabawy, której w żaden sposób nie kojarzą z nauką, tylko z przyjemnością, przez co wyeliminowany jest stres i tzw. blokada językowa. Dzieci nie mają problemu z mówieniem w języku angielskim, nie wstydzą się, gdyż jest to dla nich czynność naturalna. Dziecko, które wcześnie rozpocznie naukę języka angielskiego, będzie posługiwało się tym językiem swobodnie w życiu dorosłym.

Od czego zacząć naukę angielskiego? Jakie słownictwo dziecko powinno poznać jako pierwsze?

Jak zacząć uczyć się angielskiego? I jak skutecznie nauczyć się angielskiego? Rodzice uczą swoje dzieci  języka angielskiego w czasie wspólnych zabaw oraz podczas poznawania najbliższego otoczenia. W tym okresie najważniejsze jest osłuchanie dziecka z językiem angielskim. A co to oznacza? Rozmowa. Dorośli mówią do dziecka w języku angielskim, równocześnie pokazując np. przedmioty, a maluch przyswaja słówka intuicyjnie, obserwuje uważnie otoczenie i wielokrotnie powtarza dane słowa.  Dziecko rozumie sens słów poprzez kontekst sytuacyjny, a nie przez definicje i reguły. W takim ujęciu wczesnej nauki dziecka języka angielskiego łatwo wskazać jakie słownictwo dzieci powinny poznać jako pierwsze. Jak kreatywnie wspierać rozwój? Oto kilka sposobów:

Jedzenie i napoje

Podczas wspólnego przygotowywania i spożywania posiłków rodzice powinni dawać dzieciom możliwość nieustannego ćwiczenia słownictwa związanego z jedzeniem oraz piciem. Warto wymieniać warzywa i owoce i opowiadać na ich temat różne ciekawostki.

Kolory i kształty

Posługiwanie się językiem obcym nie jest łatwe, ale warto pamiętać, że język angielski to też wspólne budowanie z klocków, rysowanie, sprzątanie mieszkania. To wszystko stwarza okazję do wprowadzania, powtarzania i utrwalania nazw kolorów i kształtów w języku angielskim. Nauka kolorów po angielsku dostarczy dużo zabawy.

Zwierzęta

Kontakt ze zwierzętami w podczas spacerów bądź wizyta w sklepie zoologicznym lub w zoo, jak również wspólne przeglądanie ilustracji w czasopismach, czytanie książek to sytuacje, w których dziecko łatwo przyswoi sobie nazwy zwierząt i tym samym oswoi język angielski.

Liczby 1-20

Dzieci chętnie przeliczają różne przedmioty i chętnie demonstrują, że potrafią liczyć, więc łatwo opanują również liczebniki w języku angielskim.

Ubrania

Codzienne ubieranie różnych części garderoby, robienie porządków w szafie, pomoc dziecka w praniu bądź prasowaniu to znakomita okazja do wprowadzania i rozszerzania zakresu słownictwa  związanego z ubraniem.

Proste przymiotniki nazywające np. emocje, pogodę, rozmiar

Rodzice, zwracając się do dziecka w języku angielskim, powinni również stosować proste przymiotniki określające emocje, rozmiar, pogodę itd. Dziecko, które wcześniej nauczyło się nazwy przedmiotu po angielsku, łatwo w kontekście nauczy się określeń dotyczących jego cech.

Uczenie się angielskiego może być dobrą zabawą!

Samodzielna nauka języka angielskiego dla dzieci przyniesie efekty, gdy będzie przede wszystkim dobrą zabawą. A co lubią dzieci? Sprawdź jak poznać język obcy i go polubić. Poniżej materiały do nauki angielskiego dla dzieci. 

Angielskie piosenki 

Wspólne śpiewanie z dzieckiem lub śpiewanie dziecku piosenki nie tylko umożliwia w przyjemny sposób powtórzyć i utrwalić angielskie zwroty i zdania, ale również doskonali akcent oraz intonację języka angielskiego. Połączenie śpiewu piosenki z ilustracją ruchową ułatwia dziecku zrozumienie treści oraz zapamiętanie słownictwa. Takie zabawy językowe przyniosą dużo radości. 

Wierszyki i rymowanki po angielsku

Wierszyki i rymowanki odgrywają niebanalną rolę w życiu przedszkolaka. Rymowanki do nauki języka angielskiego pozwalają ćwiczyć pamięć słuchową i poszerzać umiejętności językowe dziecka. Rymy pomagają dziecku łatwiej zapamiętać nowe słówka.  

Angielskie bajki

Doskonałą metoda do poznania języka są bajki po angielsku do nauki. Angielskie bajki łączą naukę z zabawą, a postacie z bajek po angielsku fascynują dzieci i sprawiają, że maluchy chętnie do nich powracają, przez co skuteczniej uczą się języka angielskiego. Dzieci nie tylko chętnie słuchają bajek czytanych przez rodziców, ale również same sięgają po książkę i patrząc na ilustrację, posługują się zapamiętanymi zwrotami angielskimi i udają, że same czytają.

Książka obserwacyjna

Książka obserwacyjna to propozycja do doskonałej zabawy z rodzicami, w czasie czytania, której dzieci nie tylko śledzą losy bohaterów, poznają nowe angielskie słówka, zwroty i zdania na zasadzie skojarzeń, ale również ćwiczą spostrzegawczość, wyszukując szczegóły na ilustracjach. Opowiadanie historii bohaterów można łączyć z nauką kolorów po angielsku, nauką liczenia, czy też ćwiczeniami w wyrażaniu emocji.

Gry edukacyjne

Dzieci uwielbiają gry, więc chętnie po nie sięgają, a ich wykorzystanie w nauce języka angielskiego sprawia, że nauka języka staje się prosta, ciekawa i bardzo skuteczna. Element rywalizacji i chęć wygrania sprawia, że dzieci mobilizują się do wysiłku, co sprzyja efektywnej nauce. 

Dwujęzyczne zabawki

Kolorowe, bogate w dźwięki i aktywności dwujęzyczne zabawki to świetna propozycja do samodzielnej nauki języka angielskiego w domu. Rola tych zabawek w skutecznej nauce języka angielskiego jest nieoceniona, gdyż angielskie rymowanki odtwarzane przez zabawkę, dwujęzyczne łamigłówki, stymulują dziecko wyzwaniami dydaktycznym, dostosowanymi do jego poziomu umiejętności, przyzwyczajając jednocześnie do nowych słów i kontekstu, do którego należą. Z takimi zabawkami język obcy, w tym wypadku język angielski będzie samą przyjemnością. 

Fiszki

Fiszki, czyli karteczki ze słówkami rozmieszczone w pokoju dziecka bądź przyklejone do różnych przedmiotów skutecznie pomogą dziecku zapamiętać nowe słówka. Fiszki można także wykorzystywać w bardzo wielu grach karcianych, takich jak Kwartet, Memory, czy Piotruś i w ten sposób uatrakcyjnić naukę języka. 

Inne pomoce, np. aplikacje

Książeczki sensoryczne, książeczki kontrastowe i karty obrazkowe to tylko kilka propozycji, o których warto pamiętać, bo język obcy warto uzupełnić też o nowoczesne technologie. Aplikacje i platformy językowe dostępne na smartfonie bądź na komputerze uczą języka angielskiego w bardzo angażujący i wciągający sposób, niezależnie od wieku uczniów. Platforma do nauki języka angielskiego Squli zapewnia dzieciom możliwość nieustannego ćwiczenia słownictwa, gramatyki, liczenia lub wymowy, a także dostęp do wielu interaktywnych bajek, rebusów, zagadek, łamigłówek i gier. 

Sposoby na naukę angielskiego dla dzieci

Jak nauczyć się angielskiego w domu od podstaw? I czy to jest możliwe? Nauka angielskiego dla dzieci w domu może wydawać się skomplikowana i trudna, ale najskuteczniejszym sposobem jest otoczenie dziecka językiem, poprzez wprowadzenie języka do codziennego życia – rozmowy w języku angielskim, systematycznego i regularnego powtarzania oraz doboru tematów, które lubi dziecko. Nauka przez muzykę i nauka poprzez zabawę okażą się strzałem w dziesiątkę. Poniżej metody nauki angielskiego w domu.

Wprowadzenie języka do codziennego życia np. w podróży czy na spacerze

Zastanawiasz się jak wprowadzić język obcy, w tym wypadku język angielski do codziennego życia? Uczyć dziecko języka angielskiego można wszędzie i o każdej porze organizując dziecku wspaniałą zabawę z rodzicami. Życie codzienne i rutynowe czynności takie jak podróż, spacer, zakupy mogą stanowić najpierw doskonałą okazję do wprowadzania słówek w języku angielskim, do osłuchania dziecka z obcym językiem, a z czasem mogą przekształcić się w nawyk: np. idąc na spacer, rozmawiamy tylko w języku angielskim. Warto także niespodziewanie zaśpiewać dziecku piosenkę w języku angielskim, innym razem przeczytać angielską bajkę na dobranoc, a jeszcze innym zaprosić do wspólnego oglądania filmu anglojęzycznego. W taki sposób dziecko nawet nie zauważy, jak często oswaja język obcy.

Rozmowy w języku angielskim

Warto w ciągu dnia zaplanować rozmowy w języku angielskim, szczególnie, gdy rodzic widzi zainteresowanie tematem. Gdy dziecko chętnie podejmuje rozmowę, z czasem można wspólnie z dzieckiem wyznaczyć dzień, w którym rozmowy będą prowadzone tylko w języku angielskim. Taka nauka przyniesie dużo radości.

Systematyczność i regularne powtarzanie

Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób uczyć dziecko by nauka była skuteczna. Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Na język obcy i jego opanowanie pomoże tylko systematyczne, regularne powtarzanie słówek, struktur językowych i zdań. Kilkuminutowy kontakt z językiem angielskim każdego dnia to skuteczna nauka, a tym samym metoda na opanowanie tego języka.

Dobór tematów, które lubi dziecko

W nauce języka niezmiernie ważne jest, by dziecko zainteresowane było tematem. Nie można na tym etapie zmuszać dziecko do nauki czegoś zupełnie mu obcego, gdyż w ten sposób możemy zniechęcić dziecko do nauki. Jeśli dziecko chce poznać nowe słówka, to idziemy w tym kierunku. Dobór tematów musi być podporządkowany też do tego, jakie są poziomy języka i techniki uczenia, aby wybrać odpowiedni zakres nauki. 

Nauka angielskiego przez zabawę dla dzieci to najlepsza opcja na szukanie nowych zainteresowań i poznawanie świata. Wczesna nauka języka angielskiego powinna być dla dziecka niesamowitą zabawą i przygodą. Język obcy, w tym wypadku język angielski jest niezwykle ważny w życiu, a rozbudzenie zainteresowania językiem angielskim, zapewnienie dziecku systematycznej nauki nowego słownictwa, regularne rozmowy w języku angielskim oraz stosowanie atrakcyjnych dla malucha różnorodnych form nauki to skuteczne sposoby na opanowanie języka angielskiego. Zobacz, jak przyjemna może być nauka języka.

Zobacz również:

Shop

Z jednym kontem graj na komputerze i w aplikacji.

Już od 12,50 zł /miesiąc